Την Πέμπτη  16  Νοεμβρίου  2017  πραγματοποιήθηκε από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΠΤΔΕ)   του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (ΠΘ)  εκπαιδευτική παρέμβαση δημιουργικής απασχόλησης, στους μαθητές  του  Δ.Σ Μουρεσίου-Ξουριχτίου-Τσαγκαράδας «Νανοπούλειο»   στο  πλαίσιο  συνεργασιών  που ξεκίνησε την περσινή σχολική χρονιά. Φέτος   ομάδα  των φοιτητριών συνοδευόμενες  από  τον  πρόεδρος  του Π.Τ.Δ.Ε  κ. Πολίτης Παναγιώτης ,  τους  καθηγητές κ.    Χανιωτάκης  Νικόλαο  και  τις   κ.ες . Παπαρούση Μαρία  και  Λαζαρίδου Αγγελική παρουσίασαν στους μαθητές δράσεις δημιουργική παρέμβασης με κείμενα από τα Ανθολόγια του Δημοτικού Σχολείου. Οι μαθητές του σχολείου  με  τη βοήθεια των κειμένων των ανθολογιών  και της τεχνολογίας  ταξίδεψαν στο χρόνο ,μιμήθηκαν ρόλους  και αποτύπωσαν τα συναισθήματα  τους με  λόγια και  ζωγραφιές.  Η συνεργασία  εντάσσεται  στο  πλαίσιο  συνεργασιών που αναπτύσσει   το Πανεπιστημίο Θεσσαλίας (ΠΘ) με την ευρύτερη  κοινωνία της  περιοχής του νομού . Τη δράση υποστήριξε  ο  συλλόγος  Γονέων –Κηδεμόνων του  Νανοπούλειου  σχολείου.