Χριστουγεννιάτικη Γιορτή – Εορταγορά

Την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας  η Χριστουγεννιάτικη γιορτή από την Α’  και Β΄τάξεις. Ο Ιωσήφ, η Μαρία, το Θείο  Βρέφος, οι  τρεις  Μάγοι, Χιονούλες,  Αγγελάκια και φυσικά ο Άι – Βασίλης  εμφανίστηκαν στην σκηνή  και μας είπαν Χτιστουγεννιάτικες  ιστορίες και κάλαντα.Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι εκπαιδευτικοί Ρεντζούλα Ειρήνη, Μουντούρης Παναγιώτης και η μουσικός του σχολείου Παπαιωάννου Αναστασία.

Ακολούθησε η εορταγορά με στολίδια και αντικείμενα χριστουγεννιάτικα κατασκευασμένα από τους μαθητές και με την βοήθεια των δασκάλων τους όπου χρειάστηκε. Από την πώληση των στολιδιών μαζεύτηκε ένα σημαντικό χρηματικό ποσό  το οποίο δόθηκε στην ΕΛΕΠΑΠ του Βόλου.

Φωτογραφία0338            Φωτογραφία0349

Φωτογραφία0355           Φωτογραφία0358

Φωτογραφία0368           Φωτογραφία0373

Φωτογραφία0343    Οι εμπνευστές και πρωτεργάτες της Χριστουγεννίατικης Εορταγοράς που γίνεται για δεύτερη χρόνια στο σχολείο μας.

Φωτογραφία0341              Φωτογραφία0344

Φωτογραφία0345                               Φωτογραφία0347

Φωτογραφία0346

Χριστουγεννιάτικη Εορταγορά

Την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου  θα γίνει στο σχολείο Χριστουγεννιάτικη  Εορταγορά   με κατασκευές που δημιούργησαν οι μαθητές με την βοήθεια των δασκάλων τους .Σκοπός αυτής  της δράσης είναι η απόφαση των μαθητών και όχι μόνο να βοηθήσουν άλλα παιδιά μα ιδιαίτερες ικανότητες.Τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν θα δοθούν στην ΕΛΕΠΑΠ.

Φωτογραφία0315                     Φωτογραφία0316

Γιορτή του Πολυτεχνίου

Οι μαθητές  της Ε΄τάξης με την καθοδήγηση του δασκάλου τους ,Κωνσταντίνου Συμεών ,και την μουσική επιμέλεια της εκπαιδευτικού Παπαιωάννου Αναστασίας, παρουσίασαν στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου,  τα ιστορικά  γεγονότα εκείνων των ημερών ,δρώμενα όπως  ο Μέρμηγκας, ,ποιήματα ,τραγούδια και έκλεισαν τη γιορτή  με το προσκλητήριο των νεκρών αναφέροντας τα ονόματα όσων σκοτώθηκαν  εκείνες τις ημέρες. Φωτογραφία0297     Φωτογραφία0284

Φωτογραφία0293    Φωτογραφία0289Φωτογραφία0287    Φωτογραφία0274

28η Οκτωβρίου 1940

Η γιορτή για την επέτειo  του ΟΧΙ οργανώθηκε από τους μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξεις με την επιμέλεια και την συνδρομή των δασκάλων τους , Θώμου Μαριάνθη και Ντελοπούλου Κατερίνα καθώς και με την μουσική επένδυση της   εκπαιδευτικού Παπαιωάννου Αναστασίας.

Η γιορτή περιελάμβανε  αφήγηση ιστορικών γεγονότων, ηχητικά ντοκουμέντα, θεατρικά δρώμενα και τραγούδια από την χορωδία.

.Φωτογραφία0253              Φωτογραφία0261

Φωτογραφία0246                 Φωτογραφία0253 Φωτογραφία0259                   Φωτογραφία0251

Φωτογραφία0248