Θεατρική παράσταση

Την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου  το Δ.Σ.Τσαγκαράδας, το νηπιαγωγείο Μουρεσίου ,το Δ.Σ. και το  νηπιαγωγείο Μακρυράχης μετέβησαν στο Δ.Σ Ανηλίου για να παρακολουθήσουν την θεατρική παράσταση <<Από Ανατολή σε  Δύση…  παραμύθι ν αρχινίσει >> από την θεατρική ομάδα του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ του Βόλου .Τους  ευχαριστούμε  για την φιλοξενία.

Φωτογραφία0234                        Φωτογραφία0237

Φωτογραφία0239                       Φωτογραφία0240

Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων.

Στις 10 Οκτωβρίου η ΣΤ΄και  η Ε΄ τάξεις  του σχολείου μετέβησαν στην Αθήνα για να επισκεφτούν την Βουλή των Ελλήνων.Το ραντεβού είχε κλειστεί για τις 15.00μ.μ. Πιο νωρίς  γύρω στις 13.00μ.μ επισκέφτηκαν  το μουσείο της Ακρόπολης και ξεναγήθηκαν από την ξεναγό κα.Κατερίνα στους χώρους και στους ορόφους  του μουσείου. Έπειτα  κατηφορίζοντας την Διονυσίου Αρειοπαγίτου ,περπατήσαμε επί της Βασιλίσσης  Αμαλίας φτάσαμε στην Βουλή , όπου μας υποδέχθηκαν υπάλληλοι και μας οδήγησαν σε μια αίθουσα στο εσωτερικό του κτιρίου και ενημέρωσαν τους μαθητές για την ιστορία του, πως  χτίστηκε,  για ποιο λόγο  και τους  έδειξαν ανάλογο  βίντεο. Στη συνέχεια μας οδήγησαν στα θεωρεία απ όπου παρακολουθήσαμε  συζήτηση  στην ολομέλεια  σε επίπεδο αρχηγών κομμάτων.

Φωτογραφία0232                 9.

16.           5.

3          19.

Επίσκεψη Οδοντιατρικού συλλόγου Μαγνησίας.

Ο Οδοντιατρικός Σύλλογος Μαγνησίας σε συνεργασία με το Χαμόγελο του Παιδιού  επισκέφτηκε,  την Τρίτη 4  Οκτωβρίου,  το σχολείο μας στα πλαίσια προγράμματος  Στοματικής Υγιεινής.

Φωτογραφία0218                    Φωτογραφία0216

Φωτογραφία0217                    Φωτογραφία0219

Μία όμορφη …..προσθήκη στο σχολείο μας

Φωτογραφία0222                                                            Φωτογραφία0221

Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Ο καιρός υπήρξε σύμμαχος αυτή τη μέρα και  οι μαθητές του σχολείου με τους δασκάλους τους και υπό την καθοδήγηση του γυμναστή  κο.  Δρόσο  Αθανάσιο συμμετείχαν σε παιγνιώδεις μορφές αθλητισμού με μπάλα και χωρίς μπάλα .Η ημέρα ξεκίνησε με αναφορά και ενημέρωση  των μαθητών από τον  γυμναστή στα οφέλη του αθλητισμού σε συνδυασμό με σωστή και υγιεινή διατροφή με σκοπό το μέγιστο αποτέλεσμα καλής ψυχικής και σωματικής υγείας.Οι μαθητές της Α΄και Β΄τάξης  μετείχαν σε διαγνωστικά παιχνίδια χωρίς μπάλα ,ενώ οι υπόλοιποι   έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια.

Φωτογραφία0207                Φωτογραφία0207

Φωτογραφία0212                       Φωτογραφία0211