Εμπλουτισμός βιβλιοθήκης

Το σχολείο μας προχώρησε στην αγορά 40 τίτλων διαφόρων εκδόσεων με σκοπό τον εμπλουτισμό της σχολικής βιβλιοθήκης. Τα χρήματα διατέθηκαν από τα έσοδα του χριστουγεννιάτικου παζαριού και από τη λαχειοφόρο που είχε πραγματαοποιήσει ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά.

6η Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών

Στο κατάμεστο κινηματοθέτρο “Αστόρια” πραγματοποιήθηκε η 6η Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών με τη συμμετοχή και του σχολείου μας. Πραγματικά όλα τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με τη συμμετοχή τους σε αυτή τη δράση και κατάφεραν να μας συγκινήσουν και να μας ταξιδέψουν με τα τραγούδια που ερμήνευσαν.

Θερμές ευχαριστίες στην εκπαιδευτικό Μουσικής Αγωγής του σχολείου μας κα Καρυωτάκη Αικατερίνη αλλά και στη Μουσικοπαιδαγωγική Ομάδα «Τζαμ τζαμ» του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε.Ν. Ηρακλείου «Δ. Θεοτοκόπουλος», που με την υπέροχη αυτή δράση έδωσαν τη δυνατότητα σε τόσα παιδιά να ζήσουν μοναδικές εμπειρίες.

Συνέχεια ανάγνωσης “6η Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών”

Πρόγραμμα Ναυτίλος

Στα πλαίσιο του ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος «Nautilus», οι μαθητές/τριες της Β’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Αλικαρνασσού συμμετείχαν σε δραστηριότητες που αφορούσαν το θαλάσσιο περιβάλλον και την προστασία του.

Στην πρώτη φάση του προγράμματος επισκέφθηκαν το σχολείο μας ερευνητές και μίλησαν στους/ις μικρούς/ές μαθητές/τριες για τον ρόλο της θάλασσας στη ζωή μας και την τεράστια σημασία μιας υγιούς θάλασσας για το μέλλον μας. Φτιάχνοντας οι ομάδες το δικό τους ενυδρείο διαπίστωσαν με παιγνιώδη τρόπο πως τα σκουπίδια και κυρίως τα πλαστικά απορριπτόμενα αντικείμενα απειλούν τη θαλάσσια ζωή.  Παράλληλα σημειώνοντας σε πίνακες  τη χρήση πλαστικών που κάνουν τα ίδια τα παιδιά στην καθημερινότητα τους, προβληματίστηκαν ιδιαίτερα με τα δεδομένα και πρότειναν τρόπους για τη μείωση της χρήσης του πλαστικού στη ζωή μας.

Η δεύτερη φάση του προγράμματος βρήκε τα παιδιά της Β’ τάξης στην παραλία του Παγκρήτιου Σταδίου, όπου ανέλαβαν δράση και καθάρισαν, σε ομάδες, μεγάλο μέρος της παραλίας. Παράλληλα κατέγραφαν τα είδη των πλαστικών και άλλων απορριμμάτων που έβρισκαν. Στο τέλος, οι μικροί/ες μαθητές/τριες έλαβαν ένα δίπλωμα για τη συμμετοχή τους στον καθαρισμό της ακτής.

Ευχαριστούμε πολύ τους ερευνητές Γιώργο Χατζηγεωργίου, Κλεονίκη Κεκλίκογλου και Ιωάννη Ράλλη.

Συνέχεια ανάγνωσης “Πρόγραμμα Ναυτίλος”