ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Δημοσιευμένο στις 25 Νοεμβρίου 2011 Κατηγορία: από 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΣΣΑΝΔΡΕΙΑΣ

ΣΤ΄2 ΤΑΞΗ,

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΣΣΑΝΔΡΕΙΑΣ

Δευτέρα, 19 Μαΐου 2014

ΚΑΣΣΑΝΔΡΕΙΑ, Τ.Κ. 63077

Προς:

κ. διευθυντή του Βρετανικού Μουσείου

British Museum
Great Russell Street
London
WC1B 3DG

Αξιότιμε κύριε διευθυντή,

Είμαστε οι μαθητές του ΣΤ΄2 τμήματος του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κασσανδρείας- Hellas και σας απευθύνουμε αυτή την επιστολή για να μας επιστρέψετε τα κλεμμένα μάρμαρα του Παρθενώνα πίσω στην  πατρίδα τους Ελλάδα.

Πρώτα απ΄ όλα, για τον ελληνικό λαό τα μάρμαρα του Παρθενώνα είναι πολύ σημαντικά , γιατί αποτελούν μέρος ενός κλασσικού έργου που κατασκευάστηκε και είναι μέρος του πολιτισμού μας.

Πώς θα νιώθατε εσείς αν από τη Μεγάλη Βρετανία παίρναμε ένα κομμάτι του Big Ben, συμβόλου της χώρας σας; Ή ακόμα , πώς πιστεύετε ότι θα ένοιωθε ο γαλλικός λαός αν παίρναμε ένα μέρος του Πύργου του Άιφελ;

Επίσης, ο επισκέπτης της Ακρόπολης δεν μπορεί να δει το σύνολο αυτού του εκπληκτικού έργου, διότι τα μάρμαρα είναι διάσπαρτα σε όλο τον κόσμο και ειδικότερα ένα μέρος από τα λεγόμενα Ελγίνεια μάρμαρα εκτίθεται σήμερα σε ειδική αίθουσα του μουσείου σας.

Επιπλέον ,πιστεύουμε ότι το νέο Μουσείο της Ακρόπολης είναι ο  κατάλληλος χώρος για να φιλοξενηθούν τα γλυπτά του Παρθενώνα , επειδή θα βρίσκονται στο σπίτι τους , σε ένα χώρο  που φτιάχτηκε με πολύ μεράκι ,αγάπη , προσμονή , λαχτάρα .Για όλα αυτά τα αξιόλογα έργα των δικών μας προγόνων!

Για όλους αυτούς τους λόγους, σας παρακαλούμε θερμά να ξεκινήσετε τις διαβουλεύσεις με τους συνεργάτες σας , με σκοπό να επιστραφούν τα εν λόγω μάρμαρα στον τόπο τους!

Ελπίζουμε να λάβετε υπόψη σας την επιστολή μας.

[Type the sender name]

Με εκτίμηση,

οι μαθητές της ΣΤ΄2 Τάξης του

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΣΣΑΝΔΡΕΙΑΣ, ΕΛΛΑΔΑ

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ

ΕΝΔΟΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΒΙΑ

ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ της

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ της ΠΕΧ σε συνεργασία με το

ΔΗΜΟ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑΣ διοργανώνει

ΗΜΕΡΙΔΑ

«Το ξύλο βγήκε απ’ τον παράδεισο!

Ας βγει κι απ’ τη ζωή μας!

Ενδοοικογενειακή Βία

Ενδοσχολική Βία

την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2014

Στην Αίθουσα Μέγας Αλέξανδρος

1ο Δημοτικό Σχολείο Κασσανδρείας

Ομιλήτρια – συντονίστρια:

κα. Χρυσούλα Λειβαδιώτου, Ψυχολόγος,

Μπτ. Σχολικής – Εξελικτικής Ψυχολογίας ΑΠΘ.

Τελευταία εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα!!!

ΣΑΒΒΑΤΟ 14-12 ΔΕΥΤΕΡΑ 16-12 ΤΡΙΤΗ 17-12 ΤΕΤΑΡΤΗ 18-12 ΠΕΜΠΤΗ  19-12 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20-12
   Δίνω γιατί αγαπώ (Συγκεντρώνουμε τρόφιμα μακράς διαρκείας στο σχολείο)     Επίδειξη μπαλέτου στις 18.00 στο αμφιθέατρο του σχολείου Χριστουγεννιάτικες κατασκευές στις τάξεις

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΥΣΣΑ

Την Τρίτη 12 Νοεμβρίου  2014 θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση για τη λύσσα   στους μαθητές του σχολείου, από κτηνίατρους.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ 2013-2014

Ο  Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά 2013-2014 θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11-9-2013 στις 9.45 το πρωί

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ