Η ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ !

pir

Την  Παρασκευή  20 Μαΐου 2016 η Πυροσβεστική υπηρεσία της Ιστιαίας

επισκέφτηκε το σχολείο μας .

Τα παιδιά ενημερώθηκαν για  το ρόλο του Πυροσβέστη στην προστασία πόλεων, ανθρώπων και δασών ακόμη το πώς  μπορεί κάποιος να μπει στο σώμα της Πυροσβεστικής .

Έμαθαν αλλά και είδαν τα πάντα για το «Μεγάλο όχημα» ,έπιασαν τις ειδικές στολές, φόρεσαν τα πυροσβεστικά κράνη  και διασκέδασαν με την ψυχή τους όταν έγινε επίδειξη με την μάνικα που πετούσε νερό στην αυλή του σχολείου.

Οι Πυροσβέστες απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών και αποχαιρέτησαν τα παιδιά αφού πρώτα  τους υπενθύμισαν την αξία  και την αναγκαιότητα  του 199 και  ανανέωσαν το ραντεβού τους για  το φθινόπωρο όπου θα τους  δείξουν τον  απεγκλωβισμό ατόμων .

Το σχολείο μας ευχαριστεί την  Πυροσβεστική Υπηρεσία  για την ευγενική   ανταπόκρισης  της  και εύχεσαι καλή δύναμη   στο σημαντικό της έργο.