Ελιά – Λάδι – Ιστορία – Αειφορία

Στα πλαίσια του προγράμματος ”Ελιά – Λάδι – Ιστορία – Αειφορία”, επισκεφθήκαμε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας, όπου οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για την ιστορία της καλλιέργειας της ελιάς στη χώρα μας και θαύμασαν τις δημιουργίες μαθητών από άλλα σχολεία καθώς και τη μόνιμη έκθεση λαδιού ελιάς που λειτουργεί στο κέντρο.

Έπειτα , επισκεφθήκαμε το ελαιοτριβείο του κ. Καρβέλη και παρακολουθήσαμε όλη τη διαδικασία εξαγωγής του λαδιού. Ρίξαμε το δικό μας τσουβαλάκι με τις ελιές που είχαμε συλλέξει την προηγούμενη μέρα από την ελιά του σχολείου μας, διαδικασία που ενθουσίασε τους μαθητές μας καθώς παρήγαμε το δικό μας ελαιόλαδο. Ακολούθησε η δράση «ΣΧΟΛΑΤΣΙΟ» όπου οι μαθητές μας έκαναν προτάσεις και δημιούργησαν ένα υγιεινό κολατσιό με προϊόντα ελιάς.

Τέλος, επισκεφθήκαμε τη ‘’ΜΑΝΑ ΕΛΙΑ’’ , ένα υπεραιωνόβιο δέντρο ηλικίας 1743 χρόνων που βρίσκεται στο Ινστιτούτο Ελαίας.