Το ταξίδι στο θαυμαστό κόσμο των βιβλίων συνεχίζεται… Στα πλαίσια του προγράμματος «Νοιάζομαι και Δρω», της ενότητας του σχολικού βιβλίου της Γλώσσας «Ο κόσμος των βιβλίων» και της φιλαναγνωσίας την Τετάρτη 30/05/2018 επισκέφθηκε το σχολείο μας και συγκεκριμένα την τάξη Α΄2 ο συγγραφέας κ. Γρηγόρης Χαλιακόπουλος. Ο κ. Χαλιακόπουλος παρουσίασε στους μικρούς αναγνώστες το βιβλίο του «Το ταξίδι του Φερεϋντούν» και τους μίλησε για το μακρύ ταξίδι του μικρού Φερεϋντούν από το Χοραμσάρ της Περσίας για να έρθει στην Ελλάδα, με οδηγό έναν χαρταετό, όταν ο πόλεμος ξεκινά και του στερεί ό,τι πολυτιμότερο είχε: την οικογένειά του και το σπίτι του. Η έννοια του «ξένου», του ανθρώπου που χάνει την πατρίδα του, που αναγκάζεται να την εγκαταλείψει και να αναζητήσει νέο κέλυφος για να ζήσει ειρηνικά απολαμβάνοντας τα δικαιώματά του παρουσιάστηκε στους μαθητές σαν ένα μαγικό παραμύθι από τα βάθη της Ανατολής που τους ευαισθητοποίησε και τους έδωσε μεγαλύτερο κίνητρο για προσφορά βοήθειας σε όσους έχουν ανάγκη. Παράλληλα, ο Χαλιακόπουλος έδωσε χρήσιμες πληροφορίες στους μαθητές σχετικά με το πως μπορεί κάποιος να γράψει μια ιστορία και να γίνει συγγραφέας.