1dimamp's blog

1ο Δημοτικό Σχολείο Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης

Έκκληση για προσφορά βοήθειας στους πρόσφυγες

Μαρ 201616

Το Σχολείο μας, κάνει έκκληση για προσφορά βοήθειας στους πρόσφυγες που βρίσκονται στη χώρα μας.
Συγκεντρώνουμε βρεφικά γάλατα και τρόφιμα συσκευασμένα μακράς διαρκείας, που δεν χρειάζονται ψυγείο, όπως μπισκότα, φρυγανιές, βρεφικές κρέμες, γάλα εβαπορέ και νερά.
Ακόμη χρειάζονται σαμπουάν, αφρόλουτρα, χαρτί τουαλέτας, μωρομάντηλα, πάμπερ, είδη γυναικείας υγιεινής κ.λπ.
Μεγάλη ανάγκη υπάρχει για αδιάβροχα, πετσέτες, κουβέρτες και φάρμακα αντιπυρετικά και αντιβηχικά.
Επίσης όσοι έχουν τη διάθεση να προσφέρουν ρουχισμό -υπάρχει μεγάλη ανάγκη για βρεφικά και παιδικά ρούχα-, θα πρέπει να τα διαχωρίσουν σε σακουλάκια που θα αναφέρουν απέξω το φύλο και την ηλικία για την οποία προορίζονται, ώστε να διευκολυνθεί η διαδικασία της διανομής.