Διατροφική Πυραμίδα στην ευέλικτη ζώνη Α δημοτικού

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης στην Α΄τάξη του Σχολείου μας, ασχολούμαστε φέτος με τη διατροφή. Συζητήσαμε ήδη ποιες τροφές πρέπει να τρώμε συχνά, ποιες να αποφεύγουμε, για να είμαστε υγιείς. Φτιάξαμε την αφίσα της διατροφής (Διατροφική Πυραμίδα). Συνδέσαμε το θέμα της διατροφής με την Ενότητα στη Μελέτη του Περιβάλλοντος: “Πως φροντίζω το σώμα μου για να είμαι υγιής”. Επίσης το συνδέσαμε με το μάθημα της Γλώσσας, διαβάζοντας από το Ανθολόγιο το μάθημα: ”Μια φορά ήταν η Κολοτούμπα”, που ασχολείται με την καθιέρωση των σωστών διατροφικών συνηθειών. Σε μια γωνιά της τάξης στήσαμε το Ωραίο Μπακάλικο, με είδη διατροφής που καταναλώνουμε συχνά. Τη δραστηριότητα αυτή τη συνδέσαμε με τα Μαθηματικά και το Ευρώ (τιμές προιόντων, ρέστα από το Ευρώ) αλλά και τη Μελέτη Περιβάλλοντος (μεταφορά και διατήρηση των προιόντων). Στις 4- 12- 2014 οι μαθητές έφεραν στην τάξη ένα υγιεινό πρωινό και το έφαγαν.
Το επόμενο διάστημα ετοιμάζουμε νέες δράσεις σχετικά με τη διατροφή κι επισκέψεις, για τις οποίες θα σας ενημερώσουμε!

πυραμιδα

μπακαλικο2