1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΜΥΡΟΥ

Δραστηριότητες και Νέα του Σχολείου μας

ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ

Μαΐ 20199

Στις 1ο Μαίου 2019, ημέρα Παρασκευή, θα πραγματοποιηθούν και φέτος οι βιβλιοδρομίες στο χώρο του σχολείου μας. Θα συμμετέχουν οι μαθητές των Δ’, Ε’ και ΣΤ» τάξεων του σχολείου μας καθώς και μαθητές από το 4ο Δ. Σ. Αλμυρού. Η δράση θα γίνει μετά το πέρας των μαθημάτων και οι μαθητές που παίρνουν μέρος θα πρέπει να έχουν μαζί τους μπλε ή μαύρο στυλό καθώς και τα βιβλία τους από όπου θα μπορούν να αντλούν πληροφορίες. Πριν την έναρξη θα δοθεί ένα μικρό γεύμα στους συμμετέχοντες (τοστ και νεράκι).

Τι είναι οι ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ
Οι ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ είναι ένας Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ανάγνωσης Παιδικού Λογοτεχνικού
Βιβλίου που προκηρύσσεται από τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα για 21η συνεχόμενη χρονιά. Είναι ένα
παιχνίδι, μια δραστηριότητα που απελευθερώνει τις δημιουργικές δυνάμεις των παιδιών και τα οδηγεί
στη χαρά και την απόλαυση. Τα παιδιά καλούνται να διαβάσουν τέσσερα (4) βιβλία τα οποία
εντάσσονται σε μια ενιαία θεματική ενότητα και να επεξεργαστούν θέματα σχετικά με τα βιβλία που
διάβασαν ατομικά ή ομαδικά.

Τα βιβλία της Δ’ τάξης

Τα βιβλία της Ε’ τάξης

Τα βιβλία της ΣΤ’ τάξης

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ

Μαΐ 20199

Την Παρασκευή 17-5-2019 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή των Δ’, Ε’ και ΣΤ» τάξεων του σχολείου στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας «Νόησις» στη Θεσσαλονίκη για να παρακολουθήσουν  στο Κοσμοθέατρο προβολές με θέμα 1) «Δεινόσαυροι – Οι γίγαντες της Παταγονίας», 2) «Τα θαύματα της μηχανικής» και στο Πλανητάριο τη «Διαστημική αποστολή 301». Η μετακίνηση θα γίνει με τουριστικό λεωφορείο.

Συνολικό κόστος συμμετοχής: 22,00 € (14,50 € λεωφορείο + 7,50 € Νόησις)

Ώρα αναχώρησης: 7:15      Ώρα επιστροφής (περίπου): 19:15

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ

Μαΐ 20198

Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη, 14 Μαΐου 2019 δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα, επειδή όλες/όλοι οι εκπαιδευτικοί της ομάδας των Δημοτικών Σχολειών της περιοχής μας θα παρακολουθήσουν στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Αλμυρού και ώρες 8:00-14:00, τις εργασίες της Ημερίδας με θέμα:  «Διαχείριση Σχολικής Τάξης – Σχολική Βία & Εκφοβισμός».

Η ημερίδα διοργανώνεται και  υλοποιείται στο πλαίσιο των Επιμορφωτικών Ημερίδων του Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Θεσσαλίας με εισηγήσεις και εργαστήρια από Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου Δημοτικής Εκπαίδευσης, που θα πραγματοποιηθούν σε όλα τα Δημοτικά Σχολεία της Θεσσαλίας.

Η Διεύθυνση του Σχολείου

0.1.Afisa Hmeridas_PEKES_Apr_Ioun_2019 TELIKH

Κανάλια

Μαΐ 20196

Τη Δευτέρα 16-4-2019 το σχολείο μας επισκέφτηκε τα Κανάλια και την λίμνη Κάρλα. Mε ξεναγό τον κ. Γκανάτσιο, πρόεδρο της Δ.Ε. του Μουσείου Λιμναίου Πολιτισμού «Κάρλας»- ΚΕ.ΜΕ.ΒΟ. , περιηγηθήκαμε στην περιοχή και πήραμε χρήσιμες πληροφορίες που αφορούν στη λίμνη και τις επιπτώσεις στο περιβάλλον από την αποξήρανσή της.

Επισκεφτήκαμε τον Ι.Ν. Αγ. Νικολάου στα Κανάλια όπου μας υποδέχτηκε ο πάτερ Αθανάσιος. Μας μίλησε για την ιστορία του ναού, ο οποίος χτίστηκε τον 13ο αιώνα μ.Χ., και μας έδειξε τις τοιχογραφίες και το νόημά τους.

Τέλος πήγαμε στο Μουσείο λιμναίου Πολιτισμού -«Κάρλα» ΚΕ.ΜΕ.ΒΟ. όπου μας έγινε μία παρουσίαση σχετικά με την λίμνη, την ιστορία της , τις κοινωνικοοικονομικές επιπτώσεις από την αποξήρανσή της στην περιοχή και την αλλαγή στο βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων. Μέσα από την δραστηριότητα «Το κάλεσμα του Ηταύρου», οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν ενεργά, να γνωρίσουν το μουσείο και να δουν τα εκθέματα.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους για την τόσο άρτια παρουσίαση.

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Απρ 201919

Τα παιδάκια της Α’ τάξης στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης δημιούργησαν το δικό τους βιβλιαράκι με ιστορίες σχετικά με τα συναισθήματα. Οι κεντρικοί ήρωες, η Αθηνά και ο Νικόλας, βρίσκονται σε διάφορες καταστάσεις όπου τους δημιουργούνται συναισθήματα χαράς, λύπης, θυμού, ανίας και φόβου.

ΒΟΥΡΤΣΙΖΟΥΜΕ ΜΑΖΙ

Απρ 201919

Στις 16 Απριλίου 2019 από τον Οδοντιατρικό Σύλλογο Μαγνησίας επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι κυρίες Εξάρχου και Μπατσκίνη και ενημέρωσαν τα παιδιά για την σημασία της στοματικής υγιεινής και για τον σωστό τρόπο βουρτσίσματος. Τέλος, δόθηκε στους μαθητές ημερολόγιο με αυτοκόλλητα όπου παιδιά και γονείς καταγράφουν γα τρεις εβδομάδες το βούρτσισμα των δοντιών τους.

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΒΙΒΛΙΟΥ

Απρ 201919

Την Παρασκευή  5- 4-2019 οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν το πολιτιστικό  κέντρο Ν. Ιωνίας για να πάρουν μέρος στο φεστιβάλ βιβλίου. Εκεί είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τους συγγραφείς, να ακούσουν από τους ίδιους αποσπάσματα από τα βιβλία τους και να πάρουν μέρος σε διάφορες δραστηριότητες.

Πασχαλινά κουλούρια

Απρ 201919

Οι μαθητές της Β’ τάξης την Παρασκευή 12 Απριλίου επισκέφτηκαν το «Σπίτι Γαλήνης» του Αγίου Δημητρίου. Ο παπα-Χρήστος τους καλωσόρισε, τους μίλησε για το «Σίτι Γαλήνης» και τους ευχήθηκε «Καλό Πάσχα»Τα παιδιά είδαν πώς ετοιμάζεται και συσκευάζεται το φαγητό για τους συνανθρώπους μας από τις υπεύθυνες κυρίες. Στη συνέχεια έκαναν νηστίσιμα κουλούρια πορτοκαλιού και τα πρόσφεραν στο «Σπίτι Γαλήνης».

Καλό Πάσχα σε όλους.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ 2019- 2020

Απρ 201919

Οι εγγραφές για το σχολικό έτος 2019-2020 θα ξεκινήσουν στις 6 Μαΐου και θα ολοκληρωθούν στις 20 Μαΐου 2019.

Εγγραφές ΔΣ 2019-2020 (2)

ΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ (1)

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

ΝΕΟ ΕΝΤΥΠΟ ΕΓΓΡΑΦΗΣ 2019 (1)

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ

Α.Δ.Υ.Μ.

Κλειστό Γυμναστήριο Αλμυρού

Απρ 201917

Την Πέμπτη 18-4-2019 οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης θα μεταβούν στο Κλειστό Γυμναστήριο Αλμυρού για να παρακολουθήσουν τους αγώνες καλαθοσφαίρισης κοριτσιών.

Η μετακίνηση θα γίνει πεζή.

Διάρκεια δράσης: 8:30π.μ.  – 13:15 μ.μ.

« Παλιότερα άρθρα

Στοιχεία πικοινωνίας