Η Γερμανική Κατοχή (Νο 14)

Οκτ 201625

Στις 9 Απριλίου 1941  μπήκαν στη Θεσσαλονίκη οι Γερμανοί. Η Θεσσαλονίκη ήταν η πρώτη μεγάλη ελληνική πόλη που καταλήφθηκε από τους Ναζί. Οι πρώτες μηχανοκίνητες μονάδες έφτασαν στις 8 το πρωί στην πλατεία Βαρδαρίου όπου έγινε η παράδοση της πόλης στους κατακτητές. Αν και η συντριπτική πλειοψηφία γύρισε την πλάτη στην Βέρμαχτ, κάποιοι ελάχιστοι έσπευσαν «αυθορμήτως» να φωτογραφηθούν μαζί τους και να ωραιοποιήσουν την εικόνα του εισβολέα για τις ανάγκες της προπαγάνδας. Οι περισσότεροι ήταν ανήλικα παιδιά και παρατρεχάμενοι της δημοτικής αρχής που έδωσε στήριξη στο καθεστώς κατοχής….

Μετά την παράδοση της πόλης, το στρατηγείο των Γερμανών εγκαταστάθηκε προσωρινά στο ξενοδοχείο «Ριτζ» στην πλατεία Ελευθερίας. Στο κτίριο της Ιονικής Τράπεζας , επίσης στην πλατεία Ελευθερίας, στεγάστηκε η Γερμανική διοίκηση.

Από τις πρώτες ενέργειες ήταν να μετατρέψουν το στρατόπεδο Παύλου Μελά σε στρατόπεδο συγκέντρωσης, από το οποίο αργότερα πήραν πολλούς κρατούμενους για να τους εκτελέσουν ως αντίποινα.

Ακολούθησε μια σκληρή κατοχή για τρία χρόνια και εφτά μήνες με εκατοντάδες θανάτους από την πείνα, εκτελέσεις και το ολοκαύτωμα των Εβραίων δημοτών της πόλης. Η Θεσσαλονίκη περνάει την πιο δύσκολη περίοδο  της, μετά το 1912.

Από τις πρώτες κιόλας μέρες της γερμανικής κατοχής στη Θεσσαλονίκη παρατηρήθηκε έλλειψη τροφίμων και μαύρη αγορά, από τη λεηλασία των πλουτοπαραγωγικών πηγών της χώρας και την αρπαγή των αποθεμάτων ιδιαίτερα των σιτηρών και τροφίμων από τους κατακτητές. Οι Γερμανοί άρχισαν τις επιτάξεις κτηρίων και προϊόντων, για την στέγαση και διατροφή του γερμανικού στρατού, ενώ η φτωχολογιά αδυνατούσε να εξασφαλίσει το καθημερινό ψωμί. Ο βαρύς χειμώνας του 1941-42 που επακολούθησε έστειλε 1.791 πεινασμένους κατοίκους στο θάνατο.

Σε σύντομο χρονικό διάστημα από την είσοδο του γερμανικού στρατού στην πόλη άρχισαν η δημιουργία αντιστασιακών ομάδων και οι εκτελέσεις αντιστασιακών στη Θεσσαλονίκη. Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, στη διάρκεια της γερμανικής κατοχής, εκτελέστηκαν στο Επταπύργιο, στο «Κόκκινο σπίτι» και σε άλλους τόπους μαρτυρίου 850 πατριώτες!

Στις 30 Οκτωβρίου 1944 ο Ε.Λ.Α.Σ απελευθέρωσε τη Θεσσαλονίκη από τους ναζί.

Το Κτίριο της Ιονικής Τράπεζας όπου στεγάστηκε η Γερμανική διοίκηση .

foto-31

Φωτογραφίες προπαγάνδας· κεντρικά σημεία της πόλης με έντονη την Γερμανική παρουσία.

thessaloniki_nazi

off28f098_4

Κατοχή, Γερμανοί, Θεσσαλονίκη

nazi2

Ο Λευκός Πύργος ως παρατηρητήριο των Γερμανών

5de00bfc1632436c4a340e945688b832_L

Φωτογραφία προπαγάνδας· ο Άρειος και ο νικημένος, κατάλληλος μόνο για να υπηρετεί…

5_0

Από τα πλέον αποτρόπαια εγκλήματα των Γερμανών· η σφαγή των κατοίκων του Χορτιάτη (149 άτομα, στις 2 Σεπτεμβρίου του 1944 από άτακτα τμήματα της Βέρμαχτ και Ελλήνων συνεργατών). Στην πρώτη φωτογραφία ότι απέμεινε από το δημοτικό σχολείο που το έκαψαν.

olokautoma_xortiatis

nazi

nazi_killings-300x278

Πηγές:

2 σχόλια στο άρθρο

“Η Γερμανική Κατοχή (Νο 14)”

1. Οκτωβρίου 15, 2016 στις 2:44 μμ       Τακης Έγραψε:

Ποιά προπαγάνδα. Οι φωτογραφίες είναι ψεύτικες “ή δενυπηρξαν δοσιλογοι;

1. 22/11/1957: Το απολυτήριο του Δημοτικού γίνεται απαραίτητο για οποιαδήποτε εργασία στην Ελλάδα. Πολλαπλασιάζονται τα νυχτερινά σχολεία για την αντιμετώπιση του αναλφαβητισμού

Οκτωβρίου 2016
« Σεπ   Νοε »