Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2017

Νοέ 20177

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, την παραμονή της Εθνικής Επετείου, το Γ1 τμήμα και η Δ τάξη του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους κ.κ. Πουρνάρα Ζέτης και Στεργίου Γλυκερίας και με την βοήθεια των δασκάλων Θεατρικής Αγωγής Κουστένη Αγγελικής, Μουσικής Αγγελοπούλου Καλλιόπης και Φυσικής Αγωγής Μπισμπίκη Μαρίας ετοίμασαν μια θαυμάσια γιορτή-αφιέρωμα στο έπος του 1940.

Οι μαθητές και μαθήτριες του Γ1 και της Δ τάξεως ζωντάνεψαν μπροστά μας σκηνές από την αναχώρηση για το μέτωπο, από τα βουνά της Βορείου Ηπείρου, την προσπάθεια των γυναικών της Πίνδου, τον πόλεμο στα μετόπισθεν, το ξεγέλασμα των Γερμανών στρατιωτών κλπ ενώ έκλεισαν με ένα στιγμιότυπο μνήμης.

Η χορωδία μας τραγούδησε επίκαιρα τραγούδια ενώ στο τέλος ο ηπειρώτικος συρτός στα τρία και ο κοφτός επεσφράγισαν την εκδήλωση.

1. 17/12/1913: Υπογράφεται από τις Μεγάλες Δυνάμεις το πρωτόκολλο της Φλωρεντίας που καθορίζει τα σύνορα της Βορείου Ηπείρου.
    Σύμφωνα με αυτό, παραχωρούνταν στην Αλβανία η Χειμάρρα, οι ʼγιοι Σαράντα, το Δέλβινο, το Τεπελένι, το Αργυρόκαστρο, η Κορυτσά και άλλες ελληνικές πόλεις.