Αρχαιολόγοι για μια μέρα

Ιουν 201723

Πάει πολύς καιρός από τότε που το Στ2 του σχολείου μας (σχ. έτους 2016-17) επισκέφθηκε τον αρχαιολογικό χώρο της Βούντενης και υλοποίησε το ημερήσιο πρόγραμμα: Αρχαιολόγοι για μια μέρα.

2voudeni-2

2voudeni-14

2voudeni-18

2voudeni-26

2voudeni-35

Με τη συνοδεία του δασκάλου τους κ Σαρρή Μενελάου, που έχει μια ιδιαίτερη αγάπη στην αρχαιολογία και του διευθυντή του σχολείου, οι μαθητές και μαθήτριες του Στ2 αφού ξεναγήθηκαν στο χώρο και ενημερώθηκαν από τους αρχαιολόγους, συντηρητές και άλλους επιστήμονες του Αρχαιολογικού Μουσείου Πατρών, το οποίο και διοργάνωνε το πρόγραμμα, χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, κληρώθηκαν σε ειδικότητες (εργάτης, αρχαιολόγος, φωτογράφος, σχεδιαστής, συντηρητής κ.λ.π.) και δούλεψαν στα ειδικά διαμορφωμένα εκπαιδευτικά σκάμματα ζώντας μια ξεχωριστή εμπειρία αρχαιολογικής ανασκαφής.

Στο τέλος φύγαμε όλοι (μαθητές και εκπαιδευτικοί) πολύ ευχαριστημένοι έχοντας μάθει αρκετά για τη σπουδαία αυτή επιστήμη και μάλιστα στην πράξη.

Να και το σχετικό βίντεο που απαθανάτισε το γεγονός!