Εορτή λήξεως σχολικού έτους 2016-17

Ιούν 201718

P6122813 P6122814

Όλα έχουν ένα τέλος.

Έτσι και το σχολικό έτος 2016-17 έφθασε στο τέλος του!

Τη Δευτέρα 12/6/2017 το απόγευμα όλοι μαζί δάσκαλοι, γονείς και μαθητές γιορτάσαμε το τέλος της χρονιάς, αποχαιρετίσαμε τους μαθητές και της μαθήτριες της Στ΄ τάξεως που έφθασαν στο τέλος της σχολικής ζωής στο σχολείο μας και δώσαμε ραντεβού για την επόμενη σχολική χρονιά.

Κάθε τμήμα του σχολείου μας παρουσίασε και κάτι ξεχωριστό στην εκδήλωση. Το Α1 την θεατρική παράσταση : “Ο γάμος του πρίγκιπα Λεμόνη” , σε σκηνοθετική επιμέλεια της δασκάλας της τάξεως κας Καλαντζή Αλεξάνδρας και της δασκάλας κας Τζαμάκου Κατερίνας.

P6122824 P6122831

Το Α2 μια παρουσίαση από το βραβευμένο περιβαλλοντικό τους πρόγραμμα “Ανεμομαζώματα – Θαλασσοσκορπίσματα”  σε επιμέλεια της δασκάλας τους κας Παπασωτηροπούλου Τίνας, ενώ τραγούδησαν και το σχετικό αγγλικό τραγούδι Reuse, reduce, recycle που έμαθαν από τη δασκάλα των Αγγλικών κα Φάκου Σαπφώ.

P6122835 P6122844

Το Β1 και Β2 παρουσίασαν μια μουσικοχορευτική παρουσίαση με τον τίτλο “Ψαράκια του Ωκεανού” σε επιμέλεια των δασκάλων της τάξεως κυριών Πουρνάρα Ζέτης και Σκόνδρα Αγγελικής.

P6122851 P6122860 P6122871 P6122873

Σειρά είχε η Γ τάξη που σε επιμέλεια της δασκάλας του κας Στεργίου Γλυκερίας και της δασκάλας θεατρικής αγωγής κας Κουστένη Αγγελικής παρουσίασαν ένα μουσικό δρώμενο με τον τίτλο “Ν΄ αγαπάς τα βουνά και τα πέλαγα”.

DSC_0007 DSC_0003

Τα δύο τμήματα της Δ τάξεως, σε επιμέλεια της δασκάλας Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κας Μπισμπίκη Μαρίας παρουσίασαν παιχνίδια-σκυταλοδρομίες.

DSC_0010 DSC_0012

Η Ε΄ τάξη με επιμέλεια της δασκάλας Φυσικής Αγωγής κας Αμανατιάδη Γιώτας παρουσίασαν δύο παιχνίδια: “Παπουτσομπερδέματα” και “Βάλε, τρέξε, βγάλε”.

DSC_0018 DSC_0021 DSC_0027 DSC_0030

Τέλος τα δύο τμήματα της Στ΄ τάξεως παρουσίασαν τους παραδοσιακούς χορούς Καλαματιανό και Χασάπικο σε επιμέλεια της κας Μπισμπίκη Μαρίας και ένα αστείο βίντεο αποχαιρετισμού σε λήψη της δασκάλας τους κας Τάγκα Ρούλας και σκηνοθεσία του διευθυντή του σχολείου.

DSC_0038 DSC_0043

Παράλληλα στις αίθουσες των τμημάτων παρουσιάστηκαν τα έργα των μαθητών στο μάθημα των καλλιτεχνικών σε επιμέλεια της δασκάλας των καλλιτεχνικών κας Καραλή Βασιλικής.

Τέλος στην αίθουσα Η/Υ του σχολείου μας μπορούσε κανείς να παρακολουθήσει όσα έφτιαξαν οι μαθητές μας στο μάθημα των Ηλεκτρονικών Υπολογιστών με τον δάσκαλο ΤΠΕ κ. Τσούβαλη Κωνστα.

Καλό καλοκαίρι σε όλους και με όρεξη την καινούργια χρονιά!

ΥΓ. Μην ξεχάσετε να ελέγχετε τις αναρτήσεις του ψηφιακού μας ημερολογίου (blog)!  Μέσα στο καλοκαίρι θα αναρτηθούν πολλά ενδιαφέροντα από τη σχολική χρονιά που λόγω φόρτου εργασίας δεν προλάβαμε να αναρτήσουμε νωρίτερα (Επίσκεψη στο ΚΠΕ Κλειτορίας, Επίσκεψη στο αρχαιολογικό πάρκο της Βούντενης κ.λ.π.)