Συνάντηση χορωδιών 2017

Ιούν 20173

DSC_0006

Η χορωδία των δύο συστεγαζόμενων σχολείων μας (6ου και 19ου) έλαβε μέρος στη συνάντηση χορωδιών της Αβάθμιας και Ββάθμιας Εκπαίδευσης στο αμφιθέατρο του ΑΤΕΙ Δυτικής Ελλάδος τη Δευτέρα 29 Μαΐου 2017.

Η χορωδία μας υπό τη διεύθυνση της μουσικού των σχολείων κας Αγγελοπούλου και με τη συνοδεία στο πιάνο της κας Ρόζας Κολαγγέλου παρουσίασε τρία τραγούδια

Το τραγούδι των χρωμάτων

Το χρώμα της ελπίδας

Έλα πάρε μου τη λύπη

Οι χορωδοί και η μουσικός καταχειροκροτήθηκαν.

Και του χρόνου!  Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο για το βίντεο!

1. 20/11/: Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού
    Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού, που αποτελεί το πλέον αποδεκτό κείμενο για τα ανθρώπινα δικαιώματα παγκοσμίως, υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ στις 20 Νοεμβρίου του 1989. Την έχουν επικυρώσει 191 κράτη, εκτός των ΗΠΑ και της Σομαλίας, και τα 54 άρθρα της καλύπτουν όλα τα δικαιώματα των παιδιών που χωρίζονται σε 4 τομείς: Δικαιώματα Επιβίωσης, Ανάπτυξης, Προστασίας και Δικαιώματα Συμμετοχής.

...