Αιμοδοσία στα συστεγαζόμενα σχολεία μας

Ιαν 201716

Σε μια κοινή δράση των δύο συστεγαζόμενων σχολείων μας 19ου και 6ου Δημοτικών Σχολείων και σε συνεργασία με το κλιμάκιο της αιμοδοσία του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Πατρών «Παναγία η Βοήθεια» πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 13 Ιανουαρίου 2017, στο χώρο της αίθουσας μουσικής, αιμοδοσία από γονείς μαθητών των σχολείων μας.
Η αιμοληψία πραγματοποιήθηκε ως συνέχεια παλαιότερης επισκέψεως, κατά την οποία οι μαθητές των Ε΄ και Στ΄ τάξεων και των δύο σχολείων ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους για την αξία της αιμοδοσίας και άλλα σχετικά θέματα.

Πλέον και τα δύο σχολεία διαθέτουν δικές τους τράπεζες αίματος!
DSC_0004-3

unnamed (1)

1. 17/10/: Διεθνής Ημέρα για την Εξάλειψη της Φτώχειας
    Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ κήρυξε την 17η Οκτωβρίου «Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη της Φτώχειας» το 1993.

...