Λόγος στη Γέννηση του Χριστού

Δεκ 201521

Ένας από τους σημαντικότερους ομιλητές όλων των εποχών υπήρξε ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος. Ο πατήρ αυτός της εκκλησίας, που ομιλούσε σχεδόν καθημερινά τόσο στην πατρίδα του όσο και αργότερα στην Κωνσταντινούπολη ως Πατριάρχης, είχε τέτοιο φυσικό χάρισμα που οι ακροατές του δεν χειροκροτούσαν απλώς αλλά και ποδοκροτούσαν και μάλιστα μέσα στην εκκλησία.

Όχι μόνο τα γλωσσικά του σχήματα αλλά και οι καταπληκτικές του ερμηνευτικές δυνατότητες αφήνουν άφωνο τον ακροατή της εποχής αλλά και τον σημερινό αναγνώστη.

Στο βίντεο που ακολουθεί παρουσιάζεται μια από τις ομιλίες του στα Χριστούγεννα σε μετάφραση στα Νέα Ελληνικά. Μέσα από θαυμάσιες εικόνες και επιχειρήματα απαντά στα ερωτήματα όχι μόνο των ακροατών της εποχής αλλά και όλων των ανθρώπων.

Σας την παρουσιάζουμε και σας ευχόμαστε Καλά κι ευλογημένα Χριστούγεννα!