Μες στο μουσείο

Ιούν 20156

Αι Ε΄και Στ τάξεις του σχολείου μας επεσκέφθησαν το Βυζαντινόν Μουσείο και το Μουσείον Μπενάκη αντιστοίχως. Καθότι εν τω μεν Βυζαντινώ Μουσείω μάς απηγορεύθη η λήψις βίντεο εν δε τω Μουσείω Μπενάκη η Στ τάξις εκ έσχε βιντεοκάμερα ελήφθησαν ολίγαι τινές φωτογραφίαι και αυταί ουχί τελείαι.
Εν τη απελπισία του ο κόπτης (μοντέρ) συνέθεσε ταινιώδην τινά συλλογήν φωτογραφιών ολίγον σουρεαλιστικήν.
Ταύτην εσχήκαμεν (έχουμε αποκτήσει) ταύτην και προβάλλωμεν.

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.

Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.