Από το 2006  με συστηματικές ενέργειες καταφέραμε να αξιοποιήσουμε τον ακάλυπτο  χώρο των σχολείων μας και να τον μετατρέψουμε σε ένα υπέροχο κήπο με λουλούδια, θάμνους,αρωματικά φυτά και δέντρα και να λειτουργεί πλέον σαν μια υπαίθρια αίθουσα διδασκαλίας.

DSC00292

Οι μαθητές μας, με τη βοήθεια των δασκάλων τους και των διευθυντών, οργανώνουν  συχνές επισκέψεις ,παρακολουθώντας την εξέλιξη και ανάπτυξη των φυτών , φροντίζοντάς τα και μαθαίνοντας τα  μυστικά για τη σωστή λειτουργία του σχολικού μας κήπου.

DSC00051

Η βιωματική αυτή ενασχόληση των παιδιών ,των μικρών μας γεωπόνων πλέον, μας γεμίζει περηφάνια και ικανοποίηση για όλο τον κόπο και την προσπάθεια που έχει γίνει και μας δίνει  δύναμη για να τη συνεχίσουμε.

DSC00021

Στις φωτογραφίες μπορείτε να δείτε ένα μικρό δείγμα από αυτά που σας περιγράψαμε παραπάνω, με την υπόσχεση αργότερα  να δημιουργήσουμε μια ξεχωριστή ενότητα για τον σχολικό μας κήπο.

DSC00011