The silent child

Δεκ 20224
PicGrid 20221130 18484012

Οι μαθητές του Στ1 και του Στ2 πραγματοποίησαν μία δράση με τίτλο “ a silent child” στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus ΚΑ122 «Καλλιεργώντας κοινωνικές δεξιότητες μαθητών/τριών σε ένα δημοκρατικό σχολείο χωρίς αποκλεισμούς». Η δράση πραγματοποιήθηκε με την εκπαιδευτικό της Αγγλικής γλώσσας κα. Παπαδοπούλου Αγγελική το πρώτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου. Οι μαθητές  παρακολούθησαν την βραβευμένη με Όσκαρ  ταινία μικρού μήκους “ a silent child ”,  που πραγματεύεται το θέμα της αναγκαιότητας εκμάθησης  της νοηματικής γλώσσας για την συμπερίληψη των παιδιών με ακουστικά προβλήματα σε ένα δημόσιο σχολείο και στην κοινωνία γενικότερα. Οι μαθητές αφού παρακολούθησαν την ταινία , συζήτησαν στην τάξη τους χαρακτήρες, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ένα παιδί με ακουστικά προβλήματα, την αντίδραση της οικογένειας αλλά και την σκληρή πραγματικότητα που βιώνουν αυτά τα παιδιά σε ένα δημόσιο σχολείο. Κατόπιν δημιούργησαν ένα λεξικό συναισθημάτων όπου κατέγραψαν όλα αυτά που ένιωσαν οι ίδιοι παρακολουθώντας  τους ήρωες της ταινίας. Στην συνέχεια σε ομάδες απέδωσαν στην αγγλική γλώσσα την περίληψη της ταινίας αλλά  και την περιγραφή των πρωταγωνιστών.  Τέλος ανά ζεύγη  ζωγράφισαν σκηνές της ταινίας που τους έκαναν εντύπωση αποτυπώνοντας έτσι  με τον δικό τους τρόπο τα συναισθήματα που βίωσαν. Η δράση ολοκληρώθηκε με αναστοχασμό για το τι πρέπει να γίνει προκειμένου παιδιά ΑΜΕΑ  να συμπεριληφθούν στο δημόσιο σχολείο και ποιες κοινωνικές δεξιότητες μαθητών και  εκπαιδευτικών  πρέπει να καλλιεργηθούν  για να έχουμε ένα σχολείο δημοκρατικό χωρίς αποκλεισμούς.

#ΣυνεχίζουμεErasmus, #ΕrasmusPlusIKY

από κάτω από: Εκδηλώσεις - δράσεις, Ευρωπαϊκά Προγράμματα| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο The silent child

Δεκέμβριος 2022

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.