Σχέδιο δράσης-τα κίτρινα καπέλα: Φτιάχνουμε το δικό μας παραμύθι

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Μake-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) – Έπαινος Δημιουργικού Διαγωνισμού Αστέρι της Ευχής 2023-2024

Ευχαριστούμε πολύ την μεγάλη οικογενένεια των Αστερούληδων, που μας έδωσε την ευκαιρία να συμμετέχουμε στον  Δημιουργικό Διαγωνισμό Αστέρι της Ευχής 2023-2024, στην κατηγορία”Σχεδίασε το αστέρι σου”.Στιγμιότυπο 2024 04 17 10.19.42 μμ

Λογοτεχνικές διαδρομές στην ιστορία Τα κίτρινα κάπελα-Κέλλυ Ματαθία Κόβο

Στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης που υλοποιούμε συνεργαστήκαμε με τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Πτολεμαΐδας  και συμμετείχαμε στο ετήσιο πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με τίτλο «Λογοτεχνικές διαδρομές στην ιστορία». Είχαμε τη χαρά να έχουμε στο σχολείο μας την κ. Σοφία Καλμανίδου υπεύθυνη της Δημοτικής βιβλιοθήκης Πτολεμαΐδας, η οποία μας παρουσίασε το παραμύθι «τα κίτρινα καπέλα» της Κέλλυ Ματάθια Κόβο

Στιγμιότυπο 2024 04 17 10.55.22 μμ

• Αρχικά πραγματοποιήθηκε δραστηριότητα γνωριμίας και εξοικείωσης της κ. Σοφίας με τα παιδιά.IMG 5585

• Ακολούθησε η αφήγηση του παραμυθιού όπου τα παιδιά ακούν και βλέπουν τις εικόνες του. Κλακέτες 3-2-1 πάμε!!!

IMG 5604IMG 5587

• Με το πέρας της αφήγησης ακολουθεί συζήτηση γύρω από το θέμα του παραμυθιού.Τα παιδιά παραθέτουν τις απόψεις τους αλλά και τυχόν απορίες τους.
  • Δώσαμε στα παιδιά να φορέσουν χρωματιστά, χάρτινα γυαλιά για να γίνουν ζωγράφοι και να δώσουν τη δική τους χρωματική πινελιά στις εικόνες του παραμυθιού.

IMG 5598 IMG 5600

• Αναφερθήκαμε στα συναισθήματα που νιώσανε οι ήρωες κατά τη διάρκεια της αφήγησης της ιστορίας και τοποθετήσαμε στο συναισθηματόμετρο εκείνο το συναίσθημα που ταιριάζει σε κάθε σημείο.

IMG 5597

• Είδαμε στο χάρτη τα σημεία που βρίσκονται οι ήρωες μας αλλά και τη διαδρομή που χρειάστηκε να κάνουν από το κρυφό μονοπάτι για να καταφέρουν να σωθούν.

IMG 5603 IMG 5591

• Κρατήσαμε φαναράκι και ακολουθήσαμε και εμείς τη διαδρομή αυτή.

IMG 5593 IMG 5596

• Μέσα από το τηλεσκόπιο είδαμε την οικογένεια του Μπε χαρούμενη και ευτυχισμένη

IMG 5611 IMG 5613

• Γράψαμε μηνύματα χαράς, αγάπης, ειρήνης και φιλίας και τα κρεμάσαμε σε ένα διαφορετικό συρματόπλεγμα.

IMG 5608

Ευχαριστούμε την κ. Σοφία για το υπέροχο λογοτεχνικό ταξίδι στην ιστορία

5ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης: «Η ζωή στο σχολείο»

Συμμετείχαμε για άλλη μα χρονιά στο ετήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού για τα παιδιά του Νηπιαγωγείου. Ο Μαραθώνιος Ανάγνωσης αποτελεί ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, που προάγει τη φιλαναγνωσία και  ενθαρρύνει τα παιδιά να ανταλλάξουν σκέψεις και απόψεις, να αναπτύξουν διάλογο και να γίνουν ενεργητικοί αναγνώστες.

Ευχαριστώ όλους τους γονείς, που με προθυμία δέχτηκαν να συμμετέχουν στο πρόγραμμα φιλαναγνωσίας !!!

Τα βιβλία με τα οποία ασχοληθήκαμε είναι:

Στιγμιότυπο 2024 04 17 11.20.31 μμ