Τα "Απίθανα Νηπιάκια" 17ο Νηπιαγωγείο Γιαννιτσών

Την αγάπη των παιδιών την κερδίζεις με την γλυκύτητα κι όχι με την αυστηρότητα. ΦΩΚΥΛΙΔΗΣ

Αρχεία για ‘Βιβλίο’

Τα Βιβλία σε ρόδες έφτασαν στα Απίθανα Νηπιάκια!

Τα Απίθανα Νηπιάκια φιλοξενούν τα βιβλία σε ρόδες με τη θεματική ενότητα: «Τα Συναισθήματα» και ταξιδεύουν μαζί τους σε κόσμους μαγικούς, φανταστικούς, διαφορετικούς

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ … είναι ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές, θεματικές και δανειστικές βιβλιοθήκες μέσα στις σχολικές τάξεις των δημόσιων δημοτικών σχολείων. Ενθαρρύνουν τα παιδιά να ξεφυλλίσουν, να ακούσουν ή να διαβάσουν τα βιβλία στο σχολείο, να αναγνωρίσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματα που τους προκαλούν και να τα μοιραστούν.

Για περισσότερα πατήστε επάνω στην εικόνα

Ο Δίσκος της Φαιστού

Στα πλαίσια της διδακτικής ενότητας “Ταξιδεύοντας μ’ ένα βιβλίο” έγινε αναφορά για  το δίσκο της Φαιστού. Μαζί με τα παιδιά ψάξαμε στο διαδίκτυο πληροφορίες, είδαμε εικόνες, ψηλαφίσαμε το δίσκο που έφερε ένα παιδάκι από το σπίτι και στη συνέχεια το σχεδιάσαμε, το ζωγραφίσαμε και τέλος το φτιάξαμε με πηλό και το πήραν στο σπίτι.

[slideboom id=683427&w=425&h=370]