5 ΙΟΥΝΙΟΥ 2024 Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Για το σχολικό έτος 2023-2024 το θέμα του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος είναι: «Φροντίζω και Αγαπώ το Περιβάλλον – Ενημερώνομαι, Συμμετέχω και Ενεργώ» και εστιάζει στην ευαισθητοποίηση και ενημέρωση με κεντρικό θεματικό άξονα το Περιβάλλον και την Κλιματική Αλλαγή. Οι μαθητές μας κατασκεύασαν μακέτα δυναμώνοντας τη φωνή τους με το σύνθημα «Ολοι μαζί για μια Γη καθαρή»!

“Σχολικό Πρωτάθλημα Ανακύκλωσης Τηγανέλαιων” στην κατηγορία σχολείων έως 100 μαθητές

Κερδίσαμε τη 2η θέση στο Σχολικό Πρωτάθλημα Ανακύκλωσης Τηγανέλαιων” στην κατηγορία σχολείων έως 100 μαθητές.. Η βράβευση του Νηπιαγωγείου μας έγινε σε ειδική εκδήλωση την Τρίτη 4-06-2024 στο 12ο Δημοτικό σχολείο. Οι μαθητές μας ήταν εκεί για να παραλάβουν το βραβείο του Νηπιαγωγείου, να μοιράσουν σε φυλλάδια τον Οικοκώδικα της Σχολικής μας Μονάδας και να δυναμώσουν τη φωνή τους με το περιβαλλοντικό μήνυμα: «Ανακύκλωση εγώ κι εσύ για μια Δράμα Καθαρή»! Ευχαριστούμε την Green Δράμας και την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Δράμας για την ευκαιρία που μας έδωσαν να συμμετέχουμε στο σχολικό Πρωτάθλημα Ανακύκλωσης Τηγανέλαιων! Ευχαριστούμε το 12ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας για τη φιλοξενία της εκδήλωσης! Ευχαριστούμε τους Γονείς/Κηδεμόνες τους Νηπιαγωγείου μας, τους χορηγούς Ανακυκλώσιμων Τηγανέλαιων προς τη σχολική μας Μονάδα και πιο πολύ ευχαριστούμε τους μικρούς μας μαθητές για τη μεγάλη τους προσπάθεια και την επιτυχία τους!

Εκπαιδευτική εκδρομή

Μία όμορφη εκπαιδευτική εκδρομή στο Venus Tennis Club Δράμας παρέα με τους «Μικρούς Εξερευνητές»! Οι μαθητές μας έμαθαν όλη τη διαδικασία από την παραγωγή έως τη συλλογή του μελιού, φόρεσαν την στολή του μελισσοκόμου, άνοιξαν μία κυψέλη ,αφού πρώτα την κάπνισαν με το καπνιστήρι, και έβγαλαν τα πλαίσια με τις κηρήθρες. Διασκέδασαν και έπαιξαν πολλά οργανωμένα ομαδικά παιχνίδια!

Επίσκεψη στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας

Συναντήσαμε παλιούς και νέους φίλους τραγουδήσαμε , μετρήσαμε και διαβάσαμε όλοι μαζί. Ραντεβού τον Σεπτέμβρη !

Μαθήματα Τέχνης

Στα μαθήματα Τέχνης του Αναβαθμισμένου Προαιρετικού Ολοήμερου πραγματοποιήθηκε αφιέρωμα στο κίνημα του Σουρεαλισμού στην Τέχνη. Παρουσιάσαμε στους μαθητές μας τον βασικό εκπρόσωπο του κινήματος, τον Ισπανό Ζωγράφο Σαλβαντόρ Νταλί. Τα παιδάκια του νηπιαγωγείου μας έγιναν μικροί “Νταλί” και ζωγράφισαν στις δικές τους φωτογραφίες το εμβληματικό του μουστάκι και σχεδίασαν με μεγάλη επιτυχία δύο από τους πασίγνωστους πίνακές του : τους “Ελέφαντες” και την “Εμμονή της μνήμης”.

“Φυτεύω ένα δέντρο- Δίνω ανάσα στη Γη”

Έπαινος συμμετοχής στο Νηπιαγωγείο μας για τη δράση “Φυτεύω ένα δέντρο- Δίνω ανάσα στη Γη” που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τη Δ/νση Δασών Δράμας, από τους διοργανωτές των Global Action Days 2024 του Foundation of Environmental Educaton (FEE)!

Μαθήματα Τέχνης

Γιορτή της Μητέρας

Η “Γιορτή της Μητέρας” στο Νηπιαγωγείο μας!

Πασχαλινά Μαθήματα Τέχνης

Αναπαράσταση Βυζαντινών Ψηφιδωτών στα Πασχαλινά Μαθήματα Τέχνης του Αναβαθμισμένου Προαιρετικού Ολοήμερου Τμήματος του Νηπιαγωγείου μας! Στη βυζαντινή περίοδο η ψηφιδογραφία ήταν η πιο δημοφιλής ζωγραφική τεχνοτροπία που αντανακλούσε τη δύναμη και τον πλούτο της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας. Ως ψηφιδωτό ονομάζεται η τεχνική επένδυσης επιφανειών με μικρές συνήθως τετράγωνες ψηφίδες που δημιουργούν περίτεχνα σχέδια…

Στείλε κι εσύ ένα καπάκι, κάνε δώρο ένα καροτσάκι!

Πράξη Αγάπης από τους μαθητές του Νηπιαγωγείου μας! Τα πλαστικά καπάκια που συγκεντρώθηκαν στη σχολική μας μονάδα στα πλαίσια του Recycling Campaign του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ “Let It Grow” και της συνεργασίας με το Διεθνές Θεματικό Δίκτυο «Οικολογικά Σχολεία» παραδίδονται στο Σύλλογο Παραπληγικών Ν. Πέλλας για να διατεθούν για την αγορά ορθοπεδικών ειδών ( ηλεκτροκίνητα αμαξίδια, απλά αμαξίδια, αμαξίδια μπάνιου, αεροστρώματα , καθίσματα μπάνιου, μπαστούνια νοσηλείας, ρολέιτορ, πλατοκαθίσματα ηλεκτρικά και ηλεκτρικά αναπηρικά ποδήλατα) για συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη σε όλη την Ελλάδα!