Στις 15 Μαρτίου 2018 οι μαθητές της Β τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα την Υγιεινή Διατροφή, επισκέφτηκαν τον φούρνο της γειτονιά τους. Ζύμωσαν κουλουράκια με δικά τους σχέδια και όσο αυτά ψήνονταν, ξεναγήθηκαν στο χώρο του αρτοποιείου από την κυρία Κορκά Κατερίνα και γνώρισαν από κοντά τη διαδικασία παρασκευής του ψωμιού. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν βιωματικά την προέλευση και τα διάφορα είδη αλευριού καθώς και λεπτομέρειες για το ζύμωμα και το ψήσιμο του ψωμιού. Στη συνέχεια, η κυρία Κατερίνα κέρασε τα παιδιά υπέροχους λουκουμάδες και τα έδειξε πώς φτιάχνονται πασχαλινά κουλουράκια με ζαχαρόπαστα.
Τέλος τα παιδιά χάρισαν στην κυρία Κατερίνα τον πίνακα του Θεόφιλου «Μέγα αρτοποιείο» τον οποίο και υπέγραψαν. Πήραν τον δρόμο της επιστροφής χαρούμενα και ενθουσιασμένα, πιο πολύ γιατί γεύτηκαν αυτά τα οποία τα ίδια παρασκεύασαν.
Ευχαριστούμε την κυρία Κορκά για την φιλοξενία, τη μοναδική εμπειρία και τα κεράσματα που μας προσέφερε!