17ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΥΟΣΜΟΥ

Καλώς ήλθατε στο blog του 17ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΕΡΓΙΝΑ

Οκτ 201716

Την Πέμπτη 12/10/2017 οι μαθητές/τριες της Ε’ και ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Βασιλικών Τάφων της Βεργίνας.

Η διαδρομή ήταν ευχάριστη με την ξεναγό μας κα. Ξανθή να πληροφορεί και να συζητά με τα παιδιά. Στο Μουσείο των Βασιλικών Τάφων η ατμόσφαιρα του φυσικού χώρου προκαλεί δέος! Ο ενθουσιασμός για τα θαυμαστά έργα τέχνης χρυσού των Μακεδόνων ήταν μεγάλος! Οι βασιλικοί τάφοι , η χρυσή λάρνακα, τα χρυσά στεφάνια, τα κτερίσματα, τα εργαλεία, οι ασπίδες και όλα τα υπόλοιπα εκθέματα κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών ,τριων ως το τέλος.

Η μεγάλη φωτογραφία του Μανόλη Ανδρόνικου, λίγο πριν την έξοδο, κάνει γνωστό τον άνθρωπο που ανακάλυψε όλο αυτόν τον θησαυρό του πολιτισμού μας και είχε τη γνώση να τον αναγνωρίσει!

Στη συνέχεια τα παιδιά έπαιξαν στον εξωτερικό χώρο του Μουσείου και αφού κάναμε και τα απαραίτητα ψώνια με ενθύμια από τα απέναντι μαγαζάκια λαϊκής τέχνης , επιστρέψαμε.

Βασιλικοί Τάφοι Βεργίνας Βασιλικοί Τάφοι Βεργίνας Βασιλικοί Τάφοι Βεργίνας Βασιλικοί Τάφοι Βεργίνας

Δασκάλα

Εύα Παπαδοπούλου