ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΖΩΗΣ: Εκπαιδευτικό πρόγραμμα εξοικείωσης με τη αναπηρία

ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΖΩΗΣ

Ένδειξη πολιτισμού είναι μεταξύ άλλων και ο σεβασμός στην ετερότητα.

Είναι κοινή παραδοχή ότι ο σεβασμός αυτός είναι μάλλον ένα ζητούμενο στην εποχή μας. Ζούμε σε μια κοινωνία με προκαταλήψεις και στερεοτυπικές αντιλήψεις για τη διαφορετικότητα και την αναπηρία. Οι αντιλήψεις αυτές  που εδράζονται στην άγνοια  εξαιτίας της  έλλειψης καθημερινής επαφής, οδηγούν πολλές φορές σε αρνητική στάση και διαμορφώνουν άκαμπτες αντιλήψεις για την αναπηρία.

Ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας έχει προγραμματίσει  να οργανώσει εκπαιδευτικό πρόγραμμα εξοικείωσης με τη αναπηρία. Για το σκοπό αυτό επικοινωνήσαμε με τον Σύνδεσμο Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά & Νέους (Σ.Κ.Ε.Π) και στις 16/4/18, ημέρα Δευτέρα, εμψυχωτές-ομιλητές με αναπηρία θα έρθουν στο σχολείο και θα μιλήσουν στα παιδιά των Δ’, Ε’ και  Στ’ τάξεων, στοχεύοντας να αλλάξουν την οπτική  τους ως προς την αναπηρία και την ετερότητα γενικώς.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

• Δ΄τάξη, 16/4/18 ώρα 10:00 ⇒ Βαγγέλης Αυγουλάς (τυφλός), εργάζεται ως δικηγόρος διατηρώντας το δικό του δικηγορικό γραφείο, είναι Δημοτικός Σύμβουλος στο Ίλιον Αττικής έχοντας διατελέσει και Αντιδήμαρχος της πόλης.
  • Ε΄τάξη, 16/4/18 ώρα 11:00 ⇒ Κωνσταντίνος Σαμαράς (κωφός από την ηλικία των επτά ετών), αποφοίτησε από το τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων στο Ο.Π.Α., συνέχισε στο τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Ε.Κ.Π.Α. από όπου αποφοίτησε και τώρα κάνει μεταπτυχιακό στην Ειδική Εκπαίδευση.
  • Στ’ τάξη, 16/4/18 ώρα 11:00 ⇒ Παναγιώτης Πιτσίνιαγκας (κινητικά ανάπηρος από την ηλικία των είκοσι ένα ετών,λόγω τροχαίου), έχει σπουδάσει στην Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο.

O Σύλλογος Διδασκόντων του 16ου Δ.Σ. Κορυδαλλού