Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε ένα άρθρο της δασκάλας ειδικής αγωγής του σχολείου μας κ. Ειρήνης Νίτη για την συγγνώμη στις διαπροσωπικές σχέσεις.

Η συγγνώμη στις διαπροσωπικές σχέσεις

ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

Τμήμα Παιδείας & Δια Βίου Μάθησης

Οι αιτήσεις για το Κοινωνικό Παντοπωλείο θα γίνονται από Δευτέρα 08/10/2018 έως Παρασκευή 19/10/2018 στην Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου (Ξενοφώντος 5 και Πελοπίδα) στον 3o όροφο στο γραφείο 8, και ώρες από 9.00 μέχρι 13.00.

Τηλέφωνα Πληροφοριών: 213 2129333, 213 2129359, 213 2129347.

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε ένα άρθρο της δασκάλας ειδικής αγωγής του σχολείου μας κ. Ειρήνης Νίτη για την αξία της παιδικής λογοτεχνίας.

H προσφορά του καλού παιδικού λογοτεχνικού βιβλίου

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Ταχ. Δ.νση: Σταδίου 60
Ταχ. Κώδικας:10564
Πληροφορίες: Παναγιώτα Νοδάρα
Tηλέφωνο :2132101305
Fax:2132101331
e-mail:dpaidna@patt.gov.gr

Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ο Υ Μ Ε

Τη διακοπή μαθημάτων την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018, όλων των σχολείων Α’Βάθμιας και Β’Βάθμιας Εκπαίδευσης Περιφέρειας Αττικής, εξαιτίας των ιδιαίτερα έντονων και επικίνδυνων καιρικών φαινομένων και της επαγόμενης δυσκολίας λειτουργίας των σχολείων και μετακίνησης των μαθητών.

Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΡΕΝΑ ΔΟΥΡΟΥ

Απόφαση Περιφέρειας Αττικής

Ανακοίνωση

Τα παιδιά της Στ’ τάξης του σχολείου μας θα πάρουν μέρος στο πρώτο Φεστιβάλ Κέντρου Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων (ΚΗΦΗ) ,που διοργανώνει ο Δήμος Κορυδαλλού σε συνεργασία με τον Σύλλογο «Αρχέλων» στο Δημαρχείο Κορυδαλλού στις 27/9/2018.

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε ένα άρθρο της δασκάλας ειδικής αγωγής του σχολείου μας κ. Ειρήνης Νίτη για την υποστηρικτική στάση των γονιών στα παιδιά με δυσλεξία.

«Προστατευτικοί παράγοντες» στα παιδιά με δυσλεξία

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε ένα άρθρο της δασκάλας ειδικής αγωγής του σχολείου μας κ. Ειρήνης Νίτη για το τι είναι οι Μαθησιακές Δυσκολίες.

Μαθησιακές Δυσκολίες

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα γίνει την Τρίτη 11-09-2018 και ώρα 09:30.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Διευθυντής εύχονται Καλή Σχολική Χρονιά και Καλό Φθινόπωρο.

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε ένα άρθρο της δασκάλας ειδικής αγωγής του σχολείου μας κ. Ειρήνης Νίτη που αφορά την ικανότητα που έχει ο άνθρωπος να γνωρίζει πότε βιώνει ένα συναίσθημα, να μπορεί να κατονομάσει τα συναισθήματά του, αλλά και να αναγνωρίζει και να είναι ευαίσθητος στην εκδήλωση των συναισθημάτων των συνανθρώπων του.

Ψυχολογική ευεξία

Ο σύλλογος διδασκόντων και η διεύθυνση του σχολείου σας εύχονται καλό μήνα και μια δημιουργική νέα σχολική χρονιά!

Επόμενη σελίδα: »