ΑΠΟΚΡΙΕΣ 2018

Εναρμονισμένο με το κλίμα της ημέρας το σχολείο μας σήμερα 16/2/2018.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων συνδιοργάνωσε με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων ένα πλούσιο εορταστικό πρόγραμμα, που ξεκίνησε από τις σχολικές τάξεις και ολοκληρώθηκε στην αυλή του σχολείου, αναβιώνοντας την παράδοση και αναδεικνύοντας το πνεύμα της Αποκριάς.

Οι μαθητές μας σε ρυθμούς χορού και κεφιού και με καρναβαλίστικη διάθεση υποδύθηκαν αρχικά ρόλους χρησιμοποιώντας προσωπεία μεταμφίεσης και γράφοντας αντίστοιχα θεατρικά σενάρια.

Και επειδή γλέντι χωρίς φαγητό δε γίνεται, οι γονείς φρόντισαν δεόντως!

Συνέχεια, με διαγωνισμό χορού! Απίστευτες φιγούρες και συγχρονισμός!

Μικροί και μεγάλοι ξεχάσαμε για λίγο τα προβλήματα και ζήσαμε την τρέλα του καρναβαλιού!!

Ακολούθησαν παραδοσιακοί χοροί στην αυλή και αναβιώσαμε το έθιμο με το «Γαϊτανάκι». Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Μακρίδη και την παρέα του για την προθυμία του να δείξει στα παιδιά μας παραδοσιακούς χορούς και έθιμα που συνδέονται με την τοπική ιστορία και λαογραφία.

Ευχόμαστε σε όλους ΚΑΛΕΣ ΑΠΟΚΡΙΕΣ!!

Βάκη Παπακωστοπούλου ΠΕ70