Παρασκευή 13 Μαΐου 2022

Mε προοπτική το άνοιγμα του Σχολείου στην κοινωνία και κατεύθυνση τη συνεργασία Σχολείου – Γονέων, το Σχολείο μας διοργανώνει εσπερίδα/ομιλία, στο πλαίσιο του Προγράμματος Προαγωγής Αυτοβοήθειας Χανίων και σε  συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και τον Δήμο Χανίων.

Τίτλος ομιλίας: «Βασικές διαστάσεις του φαινομένου της εξάρτησης: Πρόληψη και Αντιμετώπιση»

Χρόνος: Τετάρτη 18 Μαΐου 2022, ώρα 6:00 μ.μ.

Χώρος: Αίθουσα Εκδηλώσεων 16ου Δημοτικού Σχολείου Χανίων, Αναγνωστου Μάντακα 111

• Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική.

Οι ομιλίες αυτές, όπως είναι συμφωνημένο με τον Δήμο Χανίων, απευθύνονται σε εκπαιδευτικούς και γονείς. Σκοπός είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των γονέων και των εκπαιδευτικών για το φαινόμενο των εξαρτήσεων και την πρόληψη των ψυχοκοινωνικών προβλημάτων στην σχολική κοινότητα. Ενδεικτικά, σας παραθέτουμε κάποια ερωτήματα, τα οποία θα προσεγγιστούν:

• Τι είναι το φαινόμενο των εξαρτήσεων; (Περισσότερη έμφαση θα δοθεί στην εξάρτηση από τις εφαρμογές του διαδικτύου)
  • Ποιες είναι οι αιτίες του;
  • Ποιος είναι ρόλος των γονέων στην πρόληψη της εξάρτησης και άλλων ψυχοκοινωνικών προβλημάτων;
  • Ποιος ο ρόλος των εκπαιδευτικών και του σχολείου στην πρόληψη της εξάρτησης και άλλων ψυχοκοινωνικών προβλημάτων;
  • Ποιες προτάσεις αντιμετώπισης υπάρχουν;

Εισηγήτριες:Εύη Αδαμοπούλου, Ψυχολόγος, MSc, PHDc, Υπεύθυνη Προγράμματος Προαγωγής Αυτοβοήθειας Χανίων

Κατερίνα Σουρλατζή Ψυχολόγος, Εργαζόμενη Προγράμματος Προαγωγής Αυτοβοήθειας Χανίων

Θα χαρούμε να τιμήσετε με την παρουσία σας την εκδήλωσή μας.

Από τη Διεύθυνση και τον Σύλλογο Διδασκόντων