Εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση

Αγαπητοί γονείς,

Διανύουμε μια 2η εβδομάδα παράξενη και ψάχνουμε να βρούμε το βηματισμό μας μέσα στην κρίση της πανδημίας. Οι καινούριες, περίεργες μέρες που διανύουμε, είναι δύσκολες για όλους μας και καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε πρωτόγνωρες καταστάσεις.

Με βάση τα νέα δεδομένα το σχολείο μας από την Δευτέρα  23 Μαρτίου 2020 θα κάνει μια προσπάθεια να συντονίσει τους μαθητές μας, ώστε να εκμεταλλευτούν τον ελεύθερο χρόνο τους και να διατηρήσουν την επαφή τους με το σχολείο.

Έτσι δυο φορές την εβδομάδα (Δευτέρα & Πέμπτη) θα λαμβάνετε το πρωί ένα e-mail από το σχολείο με υλικό από την/τον εκπαιδευτικό της τάξης κυρίως επαναληπτικού περιεχομένου. Εννοείται πως οι μαθητές μπορούν ασχοληθούν με αυτά οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Η ενασχόληση με το δοθέν υλικό έχει χαρακτήρα υποχρεωτικό, ώστε να βρισκόμαστε όλοι στο ίδιο σημείο επιστρέφοντας στο σχολείο. Η προσπάθειά μας αυτή θα συναντήσει αρκετές δυσκολίες με την ανταπόκριση των μαθητών στα νέα δεδομένα. Σας επισημαίνουμε ότι οι όποιες δράσεις στοχεύουν στη συνεργασία και αλληλεπίδραση μαθητών και δασκάλων με τη λιγότερη δυνατή συμμετοχή των γονέων.

Στο σημείο αυτό χρειαζόμαστε τη βοήθειά σας. Ιδανικά θα χρειαστεί να βρείτε έναν τρόπο να εκτυπώνετε τα έντυπα που σας αποστέλλονται. Εάν υπάρχει κάποια σημαντική δυσκολία, ο μαθητής μπορεί να τα εκτελεί προφορικά ή στο περιβάλλον του Η/Υ. Την επόμενη φορά μαζί με τα νέα φυλλάδια, θα λαμβάνετε συμπληρωμένα με τις ορθές απαντήσεις και τα προηγούμενα φυλλάδια (των ασκήσεων που θα έχουν σταλεί) για μια διαδικασία αυτοδιόρθωσης. Βεβαίως σε ότι δυσκολεύονται τα παιδιά θα μπορούν οι γονείς να στέλνουν mail στο σχολείο με τις απορίες για να λαμβάνονται υπόψη από τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων. Μην ξεχνάτε να γράφετε το τμήμα του παιδιού στο θέμα και το δάσκαλο στον οποίο απευθύνεστε.

Το υλικό που θα λαμβάνετε αφορά όχι μόνο στα βασικά μαθήματα (Γλώσσα, Μαθηματικά, Ιστορία, Φυσική…), αλλά και στα υπόλοιπα μαθήματα από τους εκπαιδευτικούς των ειδικοτήτων. Σε κάθε περίπτωση θα παρακολουθούμε τα δεδομένα και θα επιδιώκουμε τις όποιες βελτιώσεις στην επικοινωνία με τους μαθητές μας είναι εφικτές με γνώμονα το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για τα παιδιά.

Γνωρίζουμε ότι δεν είστε εκπαιδευτικοί, ούτε θέλουμε να γίνετε αυτές τις μέρες. Χρειαζόμαστε ωστόσο τη βοήθεια σας σε πρακτικό επίπεδο (χρήση υπολογιστή, εκτύπωση εγγράφων, οργάνωση προγράμματος).

Το στοίχημα είναι να τα καταφέρουμε και θα τα ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.

Ας τηρήσουμε όλοι όσα το κράτος μας συμβουλεύει.

Ας αφήσουμε παππούδες και γιαγιάδες μακριά για λίγο.

Ας τηρήσουμε τους κανόνες υγιεινής.

Ας μείνουμε σπίτι.

Η Διευθύντρια του σχολείου