ΒΡΑΒΕΥΣΗ

Η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης, Εθνικός χειριστής του Διεθνούς Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης “ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΣΗ” και η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας, συντονιστής του Δικτύου, απονέμουν ΒΡΑΒΕΙΟ στο 16ο Δ.Σ. Αμαρουσίου και, πιο συγκεκριμένα, στο τμήμα Ε1 της περσινής σχολικής χρονιάς (2016-2017), το οποίο με υπεύθυνη εκπαιδευτικό τη γυμνάστρια του τμήματος, κα Ματρώνα Παππά, εκπόνησε το πρόγραμμα με τίτλο “Παίζω και γελώ στο δάσος που αγαπώ”, στο πλαίσιο συμμετοχής τους στο προαναφερθέν Διεθνές Δίκτυο. Οι μαθητές/τριες εκπόνησαν ενδιαφέρουσες εργασίες, φιλοτέχνησαν μοναδικές δημιουργίες και διασκέδασαν με μια σειρά ομαδικών παιχνιδιών στην αυλή του σχολείου, συμμετέχοντας ενεργά στην παγκόσμια δυναμική της εκπαίδευσης για την αειφορία.