Διάκριση του 16ου Δημοτικού Σχολείου Αμαρουσίου στις «ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ».

Όλοι γνωρίζουμε ότι η ανάγνωση ενός λογοτεχνικού βιβλίου συμβάλλει στη γλωσσική και αισθητική καλλιέργεια του παιδιού, το ευαισθητοποιεί απέναντι στα προβλήματα της ζωής και διευρύνει ουσιαστικά τις προσωπικές του εμπειρίες.
Στο πλαίσιο των προσπαθειών μας να καλλιεργήσουμε την απόλαυση της ανάγνωσης και να δημιουργήσουμε γέφυρες μεταξύ των παιδιών και των βιβλίων, συμμετείχαμε στον 19ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανάγνωσης Παιδικού Λογοτεχνικού Βιβλίου, «ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ», στον οποίον πήραν μέρος 5.000 μαθητές από Ελλάδα και Κύπρο.
Την Παρασκευή, 15 Δεκεμβρίου 2017, στο Ευγενίδειο Ίδρυμα, απονεμήθηκαν τα βραβεία στους μαθητές που διακρίθηκαν. Μεταξύ των βραβευθέντων της περυσινής Δ΄ Τάξης ήταν και δύο μαθητές του Σχολείου μας. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν.