ΔΡΑΣΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Το Σχολείο μας θα συμμετάσχει στην Πιλοτική Εφαρμογή του ΙΤΥΕ Διόφαντος «Δίνουμε αξία στα παλιά βιβλία». Για αυτήν τη δράση ανακύκλωσης χαρτιού έχουν επιλεγεί σε πρώτη φάση τέσσερις Δήμοι της Αττικής. Η εμπειρία από την ανάπτυξη της συγκεκριμένης συλλογικής δράσης θα επεκταθεί στους Δήμους όλης της χώρας. Σκοπός της πρωτοβουλίας είναι να γνωρίσουν οι μαθητές/μαθήτριες τα οφέλη της ανακύκλωσης και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος.
Για την υλοποίηση του σκοπού αυτού τα παιδιά μπορεί να φέρουν στο Σχολείο:
1) Βιβλία σχολικά ή μη (πρέπει να αφαιρεθεί τυχόν πλαστικοποιημένο εξώφυλλο),
2) Χρησιμοποιημένα, μαθητικά τετράδια (πρέπει να αφαιρεθεί τυχόν πλαστικό ή πλαστικοποιημένο εξώφυλλο),
3) Χρησιμοποιημένο λευκό χαρτί φωτοτυπικού μηχανήματος (πρέπει να αφαιρεθούν συνδετήρες ή συρματάκια συρραπτικού).
Τα πλαστικοποιημένα εξώφυλλα ή άλλα υλικά που αφαιρούνται αυξάνουν την αξία του ανακυκλώσιμου χαρτιού.
Τα παιδιά πρέπει να φέρουν το υλικό της ανακύκλωσης από τη Δευτέρα, 23-5-2016 ως και την Πέμπτη, 26-5-2016, οπότε θα τα παραλάβει όχημα του ΙΤΥΕ Διόφαντος.
Η δράση αυτή εκτός από την ευαισθητοποίηση θα έχει ανταποδοτικό όφελος για το Σχολείο είτε με τη μορφή χρηματικού ποσού είτε με επιταγή αγοράς υλικών.
Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την ανάρτηση του ιστολογίου μας.
Είμαστε βέβαιοι ότι και σε αυτήν την πρωτοβουλία η Σχολική Κοινότητα του 16ου θα πρωτοστατήσει και θα διακριθεί.