ΙΣΤΟΡΙΑ Ε’ – Ρωτάω τους γονείς, τη γιαγιά , τον παππού για το σχολείο στα παλαιότερα χρόνια.

Ρωτήστε τους παππούδες, τους γονείς σας και άλλα ηλικιωμένα συγγενικά σας πρόσωπα πώς ήταν
η εκπαίδευση στην εποχή τους (τα σχολεία, το πρόγραμμα, τα μαθήματα, η συμπεριφορά μαθητών
και δασκάλων, κ.ά). Καταγράψετε τις απαντήσεις τους (σε χαρτί ή μαγνητόφωνο) και συζητήστε τες
στην τάξη.

ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΚΟΥΤΣΟΥΔΑΚΗΣ

Τμήμα: Ε1

ΡΩΤΗΣΑ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Σε γενικές γραμμές το σχολείο σαν χτίριο και πρόγραμμα ήταν ίδιο με σήμερα.

Τα μαθήματα όμως ήταν πιο εύκολα και οι δάσκαλοι πιο αυστηροί.

Οι μαθητές φοράγανε όλοι στολή η ποδιά και δεν τολμούσαν να αντιμιλήσουν στον δάσκαλο.

Γενικός επικρατούσε φόβος ακόμα και για ξύλο και φυσικά χωριστά τα αγόρια και χωριστά τα κορίτσια.

ΡΩΤΗΣΑ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Στο σχολείο που πήγαινα εγώ υπήρχαν  πολλές αθλητικές εγκαταστάσεις και εργαστήρια αλλά σε γενικές γραμμές δεν διέφερε πολύ από σήμερα .

Τα μαθήματα ήταν ίσως λίγο πιο εύκολα και οι δάσκαλοι αυστηροί αλλά και οι μαθητές οργανώθηκαν για να διεκδικήσουν κάποια δικαιώματα και κάπως έτσι καταργήθηκαν οι στολές και οι ποδιές αλλά και καθιερώθηκαν το πενταμελές και δεκαπενταμελές για να υπάρχει οργανωμένη μαθητική κοινότητα.

Παρόλα αυτά υπήρχε μεγάλος σεβασμός προς τους δασκάλους αλλά με μια σχέση πλέον φιλίας και συνεργασίας όσο και όπου επιτρεπόταν.

Ήταν μεικτά τα σχολεία.

Κουτσουδάκης Παντελής