15ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

Ταξιδεύοντας στο νηπιαγωγείο…

Έκθεση ζωγραφικής

Μάι 202430

Η έκθεση μας -καλοκαιρινή γιορτή πραγματοποιήθηκε στον  χώρο που είναι γνωστός από τον 16ο αι. ως Τέμενος Χαλίλ Μπέη

Το θέμα της έκθεσης μας είναι το Δάσος πηγή ζωής ,πρόκειται για ένα θέμα το οποίο το επεξεργαζόμαστε όλοι την σχολική χρονιά με διττό σκοπό και να μάθουμε για το δάσος και να γνωρίσουμε διάφορες και διαφορετικές τεχνοτροπίες ζωγραφικής ,αφορμή για την δράση ήταν οι πολλές πυρκαγιές που είχαμε πέρυσι το καλοκαίρι. Τα έργα είναι αποκλειστικές δημιουργίες των παιδιών , ομαδοσυνεργατικες και ατομικές.

Ευχαριστούμε την κ. Γρηγοριάδου Θάλεια σύμβουλο εκπαίδευσης και τον κ. Άλκη Τσιτσώνη δασάρχης που μας τίμησαν με την παρουσία τους . Την  κ. Καλίνα Μπιζιάνα  αργυροχρυσοχόο για το δημιουργικό εργαστήρι που πραγματοποίησε με τους γονείς και τα παιδιά  ,και φυσικά τους γονείς που πάντα είναι τόσο υποστηρικτική σε όλες μας τις δράσης  .

από κάτω από: ΔΡΑΣΗ ΣΧ. ΕΤΟΣ.2023-24 | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έκθεση ζωγραφικής

Μάι 202430

Διπλή επιμόρφωση με θέμα τη φιλαναγνωσία και τους ήρωες παιδικών βιβλίων στο φάσμα του αυτισμού παρακολουθήσαμε στο 4ο Νηπιαγωγείο Καβάλας από τη συνάδελφο Παρθένα Κοντογουλίδου. Τα θέματα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέροντα και ευχαριστούμε θερμά τη συνάδελφο.

από κάτω από: επιμορφώσεις του διδακτικού προσωπικού | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Μάι 202428

Και φέτος υλοποιήσαμε το πρόγραμμα της ομαλής μετάβασης από τον χώρο του νηπιαγωγείου στον χώρο του δημοτικού σχολείου. Επισκεφτήκαμε την Α΄ τάξη του Δημοτικού.

από κάτω από: ΔΡΑΣΗ ΣΧ. ΕΤΟΣ.2023-24 | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Μάι 202424

Το νηπιαγωγείο μας συνδιοργάνωσε τρίωρη επιμορφωτική δράση σε συνεργασία με τα όμορα Νηπιαγωγεία του κέντρου, με θέμα την ενδοσχολική βία και εισηγήτρια την εκπαιδευτικό Λαζαρίδου Σωτηρία στον χώρο του 4ου νηπιαγωγείου. Συζητήθηκαν πολλά  ενδιαφέροντα ζητήματα όπως τα είδη βίας, το προφίλ και ο ρόλος του θύτη, του θύματος και των θεατών και τρόποι βέβαια αντιμετώπισης του φαινομένου.

Παναγία: «μια γειτονιά, ένας κόσμος, χιλιάδες μυστικά»

Μάι 202421

Πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ Φιλίππων »

Στο πλαίσιο της εκπαίδευσης για την αειφορία, η γνωριμία των μαθητών με τον παραδοσιακό οικισμό της Παναγίας, μπορεί να συμβάλλει στην κατανόηση της διατήρησής του και αξιοποίησης του προς όφελος της τοπικής αλλά κει της ευρύτερης κοινωνίας.  Τα παιδιά γνώρισαν την ιστορία κτιρίων, και την ιστορία της Πανάγιας  .Ξενάγηση στα παιδιά έκανε η προϊσταμένη του ΚΕΠΕΑ Φιλίππων Δρ. Ελένη Αντωνάρα.

Στη πλατεία του Μεχμέτ Αλή, που βρίσκεται στην παλιά πόλη της Καβάλας, πάνω στη χερσόνησο της Παναγίας, υπάρχει το κονάκι του Μεχμέτ Αλή και το άγαλμά του λίγο ποιο κάτω το  Τζαμί Χαλίλ Μπέη.

από κάτω από: ΚΠΕ ΦΙΛΙΠΠΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παναγία: «μια γειτονιά, ένας κόσμος, χιλιάδες μυστικά»

Δημιουργικό εργαστήρι Πεταλούδες !

Μάι 202415

Την Τρίτη 14-5 και την  Τετάρτη 15-5  φιλοξενήσαμε  στο νηπιαγωγείο μας την κα Καλίνα Μπιζιάνα από το εργαστήρι κοσμήματος «Το Δαχτυλίδι». Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να κατασκευάσουν το δικό τους χειροποίητο κόσμημα, με τη βοήθεια της αργυροχρυσοχόου.

από κάτω από: Εικαστικές τέχνες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δημιουργικό εργαστήρι Πεταλούδες !

Απρ 202425

Την Τρίτη 23 Απριλίου πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικό σεμινάριο από την συνάδελφο Σουφλιώτου Δέσποινα. Η επιμόρφωση έγινε στον χώρο του 4ου Νηπιαγωγείου Καβάλας και συμμετείχαν το 11ο, το 5ο και το 15ο Νηπιαγωγεία. Η εν λόγω επιμόρφωση εντάσσεται στα πλαίσια της υποχρεωτικής δεκαπεντάωρης ενδοσχολικής επιμόρφωσης.

ΠΑΣΧΑ

Απρ 202425

Πασχαλινές δημιουργίες στο Νηπιαγωγείο

collage πασχα

Έθιμα του Πάσχα

Λαζαράκια από το ολοήμερο τμήμα του νηπιαγωγείου μας

από κάτω από: Πάσχα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΣΧΑ

Τα λουλούδια του Πάσχα

Απρ 202422

Καθώς μιλάμε για το Πάσχα και τα Πάθη του Χριστού, αναφερόμαστε και στα λουλούδια του Πάσχα, που είναι η πασχαλιά, τα κρινάκια και οι παπαρούνες.

από κάτω από: Άνοιξη, Πάσχα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα λουλούδια του Πάσχα

Η Ολυμπιακή Φλόγα στον Δημοτικό Κήπο της Καβάλας

Απρ 202422

Το νηπιαγωγείο μας παρακολούθησε  το μεσημέρι της Δευτέρας 22 Απριλίου, τη φλόγα των ΧΧΧΙΙΙ Ολυμπιακών Αγώνων, που θα διεξαχθούν στο Παρίσι από τις 26 Ιουλίου έως τις 11 Αυγούστου 2024.

στα πλαίσια της σχολικής δράσης μας « Ομαλή μετάβαση των νηπίων από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο» διοργανώσαμε μαζί με τα παιδιά του 15ου Δημοτικού Καβάλας παιχνίδια με αφορμή την άφιξη της ολυμπιακής φλόγας των   Ολυμπιακών Αγώνων στην πόλη μας .

από κάτω από: ΔΡΑΣΗ ΣΧ. ΕΤΟΣ.2023-24 | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Ολυμπιακή Φλόγα στον Δημοτικό Κήπο της Καβάλας
« Παλιότερα άρθρα

Αύγουστος 2024