Οκτ 17

4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – «Αθλούμαι-Χαρά/Ζω το μέλλον»

Κάτω από (ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ) από στις 10-10-2017

20171004_112810

20171004_103625

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού αποτελεί μία θαυμάσια ευκαιρία για τα παιδιά να αθληθούν, να αναλάβουν πρωτοβουλίες, να αναπτύξουν τις κοινωνικές τους δεξιότητες και να βελτιώσουν τη φυσική και ψυχική τους κατάσταση, με απώτερο στόχο την υιοθέτηση

ενός σωστού τρόπου ζωής στην ενήλικη ζωή τους.

Στο πλαίσιο αυτό, την Τετάρτη 04 .10.17, το σχολείο μας οργάνωσε αθλητικές και καλλιτεχνικές  δραστηριότητες στα Γήπεδα Δαβουρλή με στόχο την εξοικείωση των μαθητών με διάφορα αθλήματα, την άθληση γενικότερα καθώς και την ψυχαγωγία. Οι αθλητικές και καλλιτεχνικές δράσεις ακολούθησαν την ομιλία της κ. Παρασκευοπούλου –  εκπαιδευτικού ΠΕ11 του σχολείου μας, η οποία τόνισε σε μαθητές και εκπαιδευτικούς το νόημα της ημέρας. Ολόκληρη η σχολική κοινότητα, μαθητές και εκπαιδευτικοί, με μεγάλη χαρά συμμετείχαν στην οργάνωση και τις δραστηριότητες της ημέρας αυτής (αγώνες βόλευ, ποδοσφαίρου, σκυταλοδρομίες, ρακέτες και δημιουργία αφίσας με θέμα «Αθλούμαι, Χαρά-ΖΩ το μέλλον»), με στόχο να αναδείξουν την κοινωνική διάσταση του Σχολικού Αθλητισμού.

Για να δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωσή μας ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο: