Μάι 15

Αριστερόχειρες

Μαθηματικά στα βιολογικά συστήματα: Συμμετρία στα φυτά

Eρεθιστικότητα στα φυτά

Α) Χρώμα φωτός και φύτρωση σπερμάτων

Β) Φωτοτροπίσμός #1 : Βίντεο stop motion και φωτοτροπισμός

Γ) Φωτοτροπισμός και γεωτροπισμός:

Ερεθιστικότητα στα ζώα

Σκουληκοπειράματα #1: Πείραμα ερεθιστικότητας σε σκουλήκια.

Ακμή    Εδώ

Το νερό στον Άρη      Εδώ

Η επιστήμη της Νευρολογίας και ο κλάδος της νευροχειρουργικής Εδώ

Κλωνοποίηση     Εδώ

Νανοτεχνολογία και Ιατρική Εδώ

Το περιοδικάκι των Επιστημών

Φέτος ξεκίνησε για πρώτη φορά η επιστημονική έκδοση του σχολείου μας, το Περιοδικάκι των Επιστημών, από τους Μπορίσοφ Νικολάι, Φιλιπποπούλου Δήμητρα από το Γ3 και Ρωμαίου Ελένη από το Β3. Σκοπός της περιοδικής έκδοσης είναι η ενημέρωση σε θέματα επιστημών, ανταπόκριση σε δράσεις του σχολείου και άλλα ενδιαφέροντα. Η συνέχεια του χρόνου!

Κινητά

Μελέτη των συνηθειών και των απόψεων των συμμαθτών μας σχετικά με τη χρήση του κινητού. Σύγκριση αγοριών – κοριτσιών στην Α και συνόλου Α – Γ Γυμνασίου.

Γραμμένου Μ. – Δημητροπούλου Μ. , τμήμα Α1

Κινητά 2014-15 (α)

Κινητά 2014-15 (β)

Αριστερόχειρες