COMENIUS RESUME

Our  Comenius  Project  ‘Music  And  Dance Colour Our  Lives’  has  come  to  an end. We  learnt  so  many  things  these  two  years. We  managed  to  work  as  a team, respect  each  other,  practice  on  English  and  computers. We   searched  information  about  every  country  we  visited  but  through  photos  and  exchanging  mails  learnt  much  more,  the  kind  of  information  you  don’t  find  in  books.We  learnt  about  more  about  our  origins,  customs, civilization  and  religion, traditional dances  and  costumes.We  found  out  more  about  our  students ‘ personalities in  a  different  way  and  outside  classroom  and  they  are known  as  individuals,  not  as  students.

Students  have  learnt  that  they  are not  alone. Peers  in  every  corner  of  Europe  face  the  same  problems  and  live  the  same  life  as they  do.Hosting  families  helped  them  understand a  different  way  of  life, taste  new  food, and  try  to  express  themselves  using  another  language.  Teachers  exchange  ideas  and  teaching  methods,  share  problems  and  experience.

Tο  πρόγραμμα  Comenius  του  σχολείου  μας  με  τίτλο  ‘Η Μουσική  Και  Ο  Χορός  Χρωματίζουν  Τις  Ζωές  Μας’  έφτασε  στο  τέλος  του.Αυτά  τα  δύο  χρόνια  μάθαμε  πολλά.Μάθαμε  να  δουλεύουμε  σαν  ομάδα,  να  σεβόμαστε  ο  ένας  τον  άλλο, να  κάνουμε  χρήση  υπολογιστών  και  να  εξασκήσουμε  τα  αγγλικά  μας.Προσπαθήσαμε  να  μάθουμε  πιό πολλά  για  τις  χώρες  που  επισκεφτήκαμε  αλλά  με  την  ανταλλαγή  mail και  φωτογραφιών  μάθαμε  πολλά  πράγματα  γι  αυτές, πράγματα  που  δε  μας  τα  μαθαίνει  κανένα  βιβλίο. Μάθαμε  πιο  πολλά  για  τις  ρίζες,  τον  πολιτισμό,  την  κουλτούρα  και  τη  θρησκεία  μας  καθώς  επίσης  για  την παράδοση  μας.Η  συνεργασία  με  τους  μαθητές,  μας  έκανε  να επικοινωνήσουμε  καλύτερα  μαζί  τους  και  να  έχουμε  μια  πιο  ολοκληρωμένη  εικόνα  για  αυτούς.

Οι  μαθητές  μας  πάλι  μάθανε  ότι  δεν  είναι  μόνοι.Συνομήλικοι  τους  σε  κάθε  γωνιά  της  Ευρώπης  έχουν  τις  ίδιες  ανησυχίες  και  κάνουν τα  ίδια  όνειρα  μ΄αυτούς. Η  εμπειρία  της  φιλοξενίας  από  μία  ξένη  οικογένεια  τους  βοήθησε  να  κατανοήσουν  μέσω  άλλων  συνηθειών, τρόπου  ζωής  και  ‘διαφορετικού ‘ φαγητού,τη  λειτουργία και  τη  δομή  μιας  άλλης  κουλτούρας αλλά  και  να προσπαθήσουννα  εκφραστούν  είτε  πιο  απλά  είτε  πιο  σύνθετα  σε  μιά  άλλη  γλώσσα.Εμείς οι  δάσκαλοι  πάλι    ανταλλάξαμε  ιδέες και  εκπαιδευτικές  μεθόδους  και  μοιραστήκαμε  τα  προβλήματα  μας  και  τις  γνώσεις  μας.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Θα  ήθελα  να  ευχαριστήσω  όλους  όσους  με  βοήθησαν  να  δουλέψω  το  πρόγραμμα και  που  χωρίς  αυτούς  θα  δυσκολευόμουν  να  το  φέρω  σε  πέρας.

Όλους  τους  συναδέλφους  και  τους  διευθυντές  του  15ου  καθώς  και  του  24ου  ΔΣ Βόλου για  τη  βοήθεια  και  τη  στήριξη  πυ  μου  παρείχαν.

Το  Ι.Κ.Υ. που  μας  πρόσφεραν  τα  μέσα  για  να  το  πραγματοποιήσουμε

Τους  συναδέλφους – εταίρους  του  προγράμματος  για  τις  συμβουλές  τους

Όλου τους  γονείς  των  μαθητών  του  σχολείου  μας  για  την  υποστήριξη  και  την  εμπιστοσύνη  που  μας  έδειξαν

Τους  μαθητές  του  σχολείου  μας  που  χωρίς  αυτούς  απλά  τίποτα  δε  θα  είχε  νόημα

Ελένη  Τζιντζίδου- συντονίστρια  του προγράμματος

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.