COMENIUS 2 HUNGARY

1 (575) 2nd visit to Budapest

Οur second visit was in Budapest.We set off  in March, 2012.We were three students Konstantinos, Anastasia and George and three teachers, Eleni Tzintzidou,Jonh Melachrinakis and Sofia Anastasopoulou.We had a great time there.Our students were hosted in families so they had a great opportunity to get to know the hungarian way of life and civilisation.We went sightseeing in Budapest and also visited the school.Hungarian students and teachers were always by our side offering their help.We also visited Kodaly institute and went to a farm where our students played games and had the chance to do horse riding.On the last day we watched a school festival and students danced traditional  dances and showed traditional costumes.The Greek team played pantomime with children and taught them greek songs.We were happily surprised when little kids sang one traditional Greek song ”Fraggosyriani”

Η δεύτερη επίσκεψη στη Βουδαπέστη

Η δεύτερη επίσκεψη μας ήταν στην Ουγγαρία ,στη Βουδαπέστη, το Μάρτιο 2012.Η ελληνική ομάδα αποτελούνταν από τρεις μαθητές, τον Κωνσταντίνο Χατζημιτούλα, την Αναστασία Κ αλανδαρίδη και το Γιώργο Παρασκευά ενώ οι συνοδεύοντες   εκπαιδευτικοί ήταν η Ελένη Τζιντζίδου, ο Γιάννης Μελαχροινάκης και η Σοφία Αναστασοπούλου. Οι μαθητές μας φιλοξενήθηκαν σε οικογένειες κι έτσι είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον  τρόπο ζωής τους καθώς και την ουγγρική κουλτούρα και πολιτισμό.Επισκεφτήκαμε το σχολείο και περιηγηθήκαμε στη Βουδαπέστη.Σ’ όλη τη διάρκεια της επίσκεψης μαθητές και καθηγητές ήταν δίπλα μας πρόθυμοι να μας προσφέρουν κάθε είδους βοήθεια.Επισκεφτήκαμε το μουσικό  ινστιτούτο  Kodaly και επίσης μία φάρμα όπου οι μαθητές μας έπαιξαν παιχνίδια και έκαναν ιππασία.Την τελευταία μέρα παρακολουθήσαμε  μία μαθητική εκδήλωση στο σχολείο με παραδοσιακούς χορούς και παραδοσιακές στολές.Η ελληνική ομάδα παρουσίασε το τραγούδι   ‘Όταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι’ και ξαφνιαστήκαμε πολύ ευχάριστα όταν μικροί μαθητές μας τραγούδησαν τη  ‘Φραγγοσυριανή’1 (427)1 (419)1 (387)1 (600)1 (550)1 (569)1 (575)1 (173)

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.