ΘΕΣΜΟΣ ΠΡΩΙΝΗΣ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑΣ

Ιαν 201723

Σύλλογος Γονέων και  Κηδεμόνων 24ου & 15ου  Δημοτικού Σχολείου και 25ου Νηπιαγωγείου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες ,

λόγω της περιορισμένης συμμετοχής  στη στήριξη του θεσμού της πρωινής καθαρίστριας  , θεωρούμε απαραίτητο να γίνει σύντομη αναφορά στα καθήκοντα που ασκεί προκειμένου να τονιστεί η αναγκαιότητα διατήρησης του θεσμού.

• Απολύμανση αποχωρητήριων και άλλων σημείων που αποτελούν εστίες μικροβίων και μετάδοσης ιώσεων όπως πόμολα και βρύσες
  • Συχνός έλεγχος των αποχωρητηρίων και τοποθέτηση σαπουνιού.
  • Σφουγγάρισμα των διαδρόμων , ιδιαίτερα μέρες με βροχόπτωση, προς αποφυγή ατυχημάτων.
  • Έκτακτο καθάρισμα σε περιπτώσεις ατυχημάτων με τρόφιμα ή λόγω λοιμώξεων π.χ. γαστρεντερίτιδα .

Οφείλουμε όλοι να φροντίσουμε για την υγιεινή και ασφαλή παρουσία των παιδιών στο σχολείο.

Παρακαλείσθε να καταβάλετε το ποσό των 2€/μαθητή για το τρέχον τετράμηνο  σε φάκελο με αναγραφόμενο το όνομα και τη τάξη του/της μαθητή/τριας.

Όσοι δεν έχουν εξοφλήσει τις οφειλές του προηγούμενου τετράμηνου για την καθαρίστρια (2 €/μαθητή)  και την ετήσια συνδρομή(5 €/οικογένεια) , παρακαλείσθε να το τακτοποιήσετε εγκαίρως.

Ευχαριστούμε πολύ

Ιανουάριος 2017