ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ

Μάι 201618

Σήμερα η ημέρα είναι αφιερωμένη στα Μουσεία, δηλαδή στους τόπους όπου είναι φυλαγμένη ατόφια ή σε κομμάτια η ιστορία μας ,ο πολιτισμός μας ,η ταυτότητα του τρόπου ζωής των ανθρώπων που κατοίκησαν σ΄αυτό τον τόπο από χιλιάδες χρόνια πριν τον ερχομό του Χριστού μέχρι σήμερα.

Τα Σχολεία μας συμμετέχουν στη διατήρηση της ιστορικής μας μνήμης με επισκέψεις και εικονικές περιηγήσεις στα Μουσεία του τόπου μας όπως:

Χθες οι μαθητές των Ε΄τάξεων επισκέφθηκαν το μοναδικό στον ελληνικό χώρο “Μουσείο Πόλης” του Δήμου Βόλου ,όπου είχαν την ευκαιρία να ρθουν σε επαφή με υλικό από την ζωή της πόλης του Βόλου από τους περασμένους αιώνες μέχρι σήμερα συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που έχει εκπονήσει το Μουσείο για τους μαθητές των Σχολείων.

Σήμερα οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης θα έχουν την ευκαιρία να περιηγηθούν εικονικά στους χώρους και τα εκθέματα του Μουσείου Ακρόπολης, των Μνημείων του ιερού βράχου και της Αρχαίας αγοράς Αθηνών.

Όσοι θέλουν να κάνουν την εικονική τους περιήγηση στο Μουσείο  Πόλης και της Ακρόπολης  ας πατήσουν τους συνδέσμους:

ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΟΛΗΣ ΒΟΛΟΥ       ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

Την Παρασκευή οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης του 15ου ΔΣ θα επισκεφθούν και θα περιηγηθούν σ΄αυτούς τους χώρους  στην Αθήνα.

Στις 9 Ιουνίου οι μαθητές της Β΄τάξης του 15ου ΔΣ θα επισκεφθούν το Λαογραφικό Μουσείο “Κίτσου Μακρή” του Δ. Βόλου , ενώ οι μαθητές της Β΄τάξης του 24ου ΔΣ θα επισκεφθούν το “Αθανασάκειο” Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου.

Μάιος 2016

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.