ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ

μεταιχμιοΣτην προσπάθειά μας για ενίσχυση της φιλαναγνωσίας των μαθητών μας πήραμε μέρος στον 5ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης που διοργάνωσε το Μεταίχμιο με εξαιρετικά αποτέλεσματα καθώς τα παιδιά αγκάλιασαν αυτήν την πρωτοβουλία, έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και δημιουργικότητα και κατέβαλαν προσπάθεια για την συμπλήρωση όλων των φυλλαδίων. Όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα, για όλους εμάς είναι σίγουρα νικητές.

ΑΠΟΚΡΙΕΣ

Η αγαπημένη αυτή γιορτή  ξεκίνησε με μια αποκριάτικη παράσταση στο σχολείο μας και το καθιερωμένο έθιμο της Τσικνοπέμπτης και τελείωσε μ’ ένα πάρτυ όπου μικροί και μεγάλοι ντυμένοι με τις στολές τους χόρεψαν και διασκέδασαν.

αποκριες 2 αποκριες 1 αποκριες 3

αποκριες 4 αποκριες 5

αποκριες 7 αποκριες 6 αποκριες 8 αποκριες 10 αποκριες 9

αποκριες 12 αποκριες 11

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΓΑΛΑΞΙΑ ΖΩ

Για το τρίτο μας εργαστήριο γίναμε αστροναύτες και ταξιδέψαμε στον Γαλαξία μας. Μιλήσαμε για τον ήλιο, το φεγγάρι, τη βαρύτητα, τους πλανήτες και τους αστερισμούς. Δραματοποιήσαμε σχετικούς μύθους (Φαέθοντας, Ορφέας και Ευρυδίκη), κάναμε πολλές χειροτεχνίες, είδαμε σχετικά βίντεο, εμπνευστήκαμε από πίνακες και τραγούδια, ονειρευτήκαμε τον δικό μας πλανήτη και καταλήξαμε στη δημιουργία του δικού μας διαστήματος.

εργαστ 12 1 εργαστ 13 1 εργαστ 10 1   Ο Φαέθοντας και η κίνηση των πλανητών

εργαστ 7 1  εργαστ 8 1 εργαστ 6 Ο Ορφέας και η Ευρυδίκη

εργαστ 11 1 εργαστ 3 εργαστ 4  Η “Μάγια” του Ο. Ελύτη και οι αστερισμοί

εργαστ 9 εργαστ 2 εργαστ 1 Το ηλιακό μας σύστημα

εργαστ 5 Ο Γαλαξίας μας

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ

Στα πλαίσια αυτού του εργαστηρίου, μιλήσαμε για τον εαυτό μας, την οικογένεια και τους φίλους μας, τον κύκλο δηλαδή της ζωής μας που μεγαλώνει με τα χρόνια για να χωρέσει ακόμη περισσότερους ανθρώπους, το περιβάλλον και τον κόσμο ολόκληρο. Κανένας δεν είναι μόνος του, όλοι είμαστε μέλη της ομάδας και στην αγκαλιά μας χωράνε όλοι και αξίζουνε την αγάπη και τη βοήθειά μας.

2 εργαστηρ 4 2 εργαστηρ 3 Ο εαυτός μου, οι φίλοι μου, ο κύκλος της ζωής μου

2 εργαστηρ 7 2 εργαστηρ 1 Βιώνουμε τις δυσκολίες ατόμων με αναπηρία, ζωγραφίζουμε σαν τον Ματίς

2 εργαστηρ 2   Ταχέρια μας δεν είναι για να χτυπάνε,

2 εργαστ  2 εργαστηρ 8 ο πύργος και η καρδιά του σχολείου μας που όλοι είμαστε μέλη

ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Με την επιστροφή μας στο σχολείο, ασχοληθήκαμε όπως ήταν φυσικό με τον χειμώνα. Χιόνι, παγόβουνα, Τιτανικός, ζώα των πόλων, βόρειο σέλας, πειράματα με τον πάγο, την τήξη και την πήξη, μύθοι για την Αλκυόνα και την Αμυγδαλιά.

χειμ 11  χειμ 9 χειμ 8 χειμ 10 χειμ 4

χ χειμ 5   χειμ 6 χειμ 7 χειμ 12

χειμ 2  χειμ 3  χειμ 1

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Η καλύτερη εποχή του χρόνου για μικρούς και μεγάλους ήταν αφορμή μεγάλης χαράς στο νηπιαγωγείο μας. Στολισμός, χειροτεχνίες και κατασκευές είχαν την τιμητική τους ενώ δεν έλλειψαν οι δραματοποιήσεις της Γέννησης αλλά και αγαπημένων παραμυθιών όπως το “Ποντικάκι που ήθελε ν’ αγγίξει ένα αστεράκι” και η “Φρικαντέλα”. Οι δράσεις μας κορυφώθηκαν με τη γιορτούλα μας και την παρακολούθηση της παράστασης “Τα Χριστούγεννα του λύκου Ζαχαρία”.

χειροτ 3 χειροτ 4 χειροτ 2 χειροτ 5 χειροτ 6 χειροτ 1

Η ιστορία της Γέννησης, το Ποντικάκι και η Φρικαντέλα

θεατρα 1 θεατρα 2 θεατρα 3 θεατρα 4

θεατρα 5 θεατρα 6