Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2024-2025

Ενόψει της λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για την υποβολή των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής στην Α ́τάξη των Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ., ΕΠΑ.Λ. και Π.ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2024-2025, σας αποστέλλουμε τα δύο (2) υποδείγματα Υπεύθυνων Δηλώσεων που θα πρέπει να συμπληρωθούν και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες, εφόσον υπάρχουν, και εν συνεχεία και οι δύο Υ.Δ. να επιστραφούν στη σχολική μονάδα έως τις 22-04-2024, είτε με γνήσιο της υπογραφής είτε μέσω Gov.gr.

Προς διευκόλυνση σας σας δίνουμε τον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/psephiaka-eggrapha-gov-gr/ekdose-upeuthunes-deloses

Επισημαίνεται ότι στις δύο Υ.Δ. θα πρέπει να ταυτίζεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

Για τις λεπτομέρειες της διαδικασίας και της έναρξης λειτουργίας της εφαρμογής, θα σας αποσταλεί νεότερο μήνυμα.

Παρακαλούμε διαβάστε πρώτα την Επιστολή προς τους γονείς/κηδεμόνες  ,από τη Γενική Διεύθυνση Σπουδών Π.Ε. και Δ.Ε. του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

Έντυπα προς συμπλήρωση (να επιστραφούν στη σχολική μονάδα έως τις 22-04-2024, είτε με γνήσιο της υπογραφής είτε μέσω Gov.gr)

Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στη συμπλήρωση των στοιχείων της Υπεύθυνης Δήλωσης από τον γονέα/κηδεμόνα που θα υποβάλει την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής, καθώς θα πρέπει να συμπληρώσει ακριβώς τα στοιχεία του όπως εμφανίζονται στο taxisnet.

Μια ενδιαφέρουσα επιστημονική εσπερίδα!

Την Τετάρτη 24α Απριλίου 2024, στην αίθουσα του Δημοτικού Θεάτρου Καλλιθέας, πραγματοποιήθηκε επιστημονική εσπερίδα με θέμα, “Παιδιά & Έφηβοι στον κύκλο της Βίας: αίτια, γέφυρες φροντίδας και παρεμβάσεις”. Η εσπερίδα ήταν πρωτοβουλία του Δήμου μας και της Ένωση Γονέων. Ήταν μια ενδιαφέρουσα πρωτοβουλία με εκλεκτούς ομιλητές.

Το σχολείο μας εκπροσώπησε η διευθύντρια του σχολείου, κα Αγγελοπούλου.

Και μετά το Γυμνάσιο…

Την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024, επισκέφτηκαν το σχολείο μας καθηγητές από το Πρότυπο Επαγγελματικό Λύκειο Ταύρου προκειμένου να ενημερώσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ τάξης  για τις εκπαιδευτικές επιλογές σε ότι αφορά την Επαγγελματική Εκπαίδευση.

Ευχαριστούμε τον κ. Μαλεφιτσάκη Μ., Μηχανολόγο και τον κ. Σκουρογιάννη Κ., Ηλεκτρολόγο για την κατατοπιστική παρουσίασή τους.

Θερμά συγχαρητήρια!

Συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας που βραβεύθηκαν στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Οικονομικό Διαγωνισμό της Α΄ τάξης για το σχολικό έτος 2023-24, με θέμα: “Η ιδέα του επιχειρείν στην Α΄ Γυμνασίου”. Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 27-02-2024 από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο και συγκεκριμένα τη Σχολή Κοινωνικών Επιστημών στο πλαίσιο του Ειδικού Προγράμματος Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας-“Θεματική Ενότητα ΠΔΕ02: Διδακτική Οικονομικών, Διοίκησης και Εκπαιδευτική Αξιολόγηση”.

Συγκεκριμένα βραβεύτηκαν οι μαθητές: Νηρέας Μ. (1ο Βραβείο Διάκρισης, Λεωνίδας Μ. (1ο Βραβείο Διάκρισης), Ιάσωνας Ν. (1ο Βραβείο Διάκρισης), Γεώργιος Σ. (2ο Βραβείο Διάκρισης και Βραβείο Διάκρισης για τα θέματα ανάπτυξης).

Συγχαρητήρια και στην κα Τσάκα Ιουλία (ΠΕ80) για την πρωτοβουλία, προετοιμασία των μαθητών και την οργάνωση για τη συμμετοχή των μαθητών στο διαγωνισμό.

Πασχαλινό bazaar

Ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας, σας καλεί στο Πασχαλινό Bazaar  στον χώρο του σχολείου  με χειροποίητες δημιουργίες των παιδιών μας αλλά και των γονέων & κηδεμόνων.

Το Πασχαλινό παζάρι θα λάβει μέρος την Πέμπτη 18 Απριλίου 2024 και ώρες 09:00 – 13:00 & την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 και ώρες 09:00 – 13:00 & το απόγευμα 18:00 – 20:30.

Τα έσοδα από το πασχαλινό bazaar, θα διατεθούν για να καλυφθούν ανάγκες του σχολείου μας και των μαθητών μας, έτσι ώστε να βελτιωθεί και να ομορφύνει η καθημερινότητά τους.

IMG 4020 IMG 4022 IMG 4023 IMG 4021

Το «Χαμόγελο του Παιδιού» στο σχολείο μας!

Την Τρίτη 16 Απριλίου 2024, επισκέφθηκε το σχολείο μας, μετά από σχετική πρόσκληση, η κυρία Ιωάννα Γκίκα, ψυχολόγος από το Τμήμα Πρόληψης & Ευαισθητοποίησης του «Χαμόγελου του Παιδιού». Πραγματοποιήθηκαν δίωρες εκπαιδευτικές δράσεις σε τάξεις του Γυμνασίου μας ( Α΄ και Β΄).

Αρχικά, η κυρία Γκίκα ενημέρωσε τους μαθητές σχετικά με το όραμα και τη δράση του φορέα «Χαμόγελο του Παιδιού» και στη συνέχεια ανέλυσε τις έννοιες της Ενδοσχολικής Βίας και του Εκφοβισμού. Μέσα από μία σειρά σύντομων βίντεο οι μαθητές παρακολούθησαν ένα υποθετικό σενάριο ενδοσχολικού εκφοβισμού από την πλευρά του θύματος, του θύτη και του παρατηρητή. Με διαδραστικό τρόπο ανακάλυψαν και συζήτησαν τι ορίζεται ως σχολικός εκφοβισμός και με τι είδους συναισθήματα συνδέεται. Επιπρόσθετα, μέσα από την ουσιαστική και πολύπλευρη κατανόηση του φαινομένου συζητήθηκε η δυνατότητα ανάπτυξης βασικών συμπεριφορών που μπορούν να αποτελέσουν «ασπίδα» απέναντι στους κινδύνους του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού.

IMG 4011 IMG 4010

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Γκίκα για την πολύτιμη και διαφωτιστική παρουσίασή της!

Υπεύθυνη δράσης: κα Κωστέλλου Ελευθερία, Θεολόγος