Θερινή Εφημερία

Το σχολείο μας, κατά τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο, θα είναι ανοικτό για τους γονείς και κηδεμόνες, κάθε Τρίτη 9.00 – 13.00

Ηλεκτρονικές Αιτήσεις Εγγραφής σε ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. – Π.ΕΠΑ.Λ.

Από τις 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και τις 05 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν στην Α’ τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2024-2025.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Παρακαλείστε να κάνετε τη διαδικασία το συντομότερο, ώστε αν παρουσιαστεί οποιοδήποτε πρόβλημα να μπορέσουμε να το αντιμετωπίσουμε., τις ημέρες που θα είμαστε σχολείο (Πέμπτη 27-6, Παρασκευή 28-6 και Τρίτη 2-7, από τις 8.00 έως τις 14.00)

Το ψηφιακά υπογεγραμμένο το με αριθμό πρωτ. 71425/2024 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (ΥΠΑΙΘΑ) με Θέμα «Φ13α_Ενημέρωση για την Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής μαθητών/τριών,για το σχολικό έτος 2024-2025»2024_06_26_ΕΞΕ_71425_ΓΔ4_ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ_2024_25_9ΔΙΝ46ΝΚΠΔ-Β2Ρ

Αποτίμηση των δράσεων της Ψυχολόγου του σχολείου μας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Φτάνοντας στο τέλος της σχολικής χρονιάς θα ήθελα να παρουσιάσω τις δράσεις που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μέσα από τον δικό μου ρόλο.

Σύμφωνα με το πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης « Ενίσχυση και ενδυνάμωση της κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης και ανθεκτικότητας των μαθητών», αρμοδιότητά μου ως Ψυχολόγος είναι η παροχή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης και ενημέρωσης, ώστε όλα τα μέλη του σχολείου να έχουν πρόσβαση στη στήριξη και να αισθάνονται συναισθηματικά ασφαλή για να διαχειριστούν τις καθημερινές προκλήσεις της σχολικής ζωής.

Αυτός ο στόχος ήταν δυνατόν να επιτευχθεί με δράσεις ατομικές και ομαδικές σε συνεργασία με τους Εκπαιδευτικούς. Συνολικά πραγματοποιήθηκαν 34 ομαδικές δράσεις που έγιναν στις τάξεις των παιδιών και 30 ατομικές συναντήσεις με μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας.

Ξεκινήσαμε με δράσεις γνωριμίας και ενημέρωσης για τον ρόλο της Ψυχολόγου, προκειμένου όλοι οι μαθητές να ξέρουν ότι μπορούν να μιλήσουν σε εμπιστευτικό πλαίσιο για καθημερινά ζητήματα που τα απασχολούν.

Έτσι, δημιουργήθηκαν και τα αιτήματα για ατομικές συναντήσεις με μαθητές και μαθήτριες που είχαν επιθυμία να εκφράσουν προβληματισμούς και ανησυχίες, με έμφαση στα θέματα φιλικών σχέσεων και στη διαχείριση δύσκολων συναισθημάτων που βιώνουν, με κυρίαρχα το άγχος και τον θυμό.

Ιδιαίτερη σημασία δόθηκε στις βιωματικές δράσεις στις τάξεις για τη διαχείριση θυμού, στις οποίες τα παιδιά μοιράστηκαν σκέψεις, συναισθήματα και εμπειρίες και συζητήθηκαν τρόποι λειτουργικής αντιμετώπισης και επίλυσης συγκρούσεων.

Ακόμα, μέσω των παρεμβάσεων με στόχο την ενίσχυση της αυτοπεποίθησης προσπαθήσαμε να τονώσουμε τα θετικά χαρακτηριστικά των μαθητών και να αναδείξουμε τρόπους ενδυνάμωσης των πιο ευαίσθητων σημείων που έχει ο καθένας από εμάς.

Τέλος, συνεργαστήκαμε με το 10ο Δημοτικό Σχολείο Καλλιθέας και οργανώσαμε μια δράση ενημέρωσης της ΣΤ’ τάξης για την Ομαλή Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, προκειμένου να προετοιμαστούν οι μελλοντικοί μαθητές μας για την αλλαγή και τις προκλήσεις που μπορεί να βιώσουν μέσα από αυτή την εμπειρία.

Στο κλείσιμο αυτού του κειμένου και αυτής της χρονιάς, θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαίτερα την Διεύθυνση και τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου μας για την ευχάριστη συνεργασία που είχαμε και το κλίμα φροντίδας με το οποίο προσεγγίζουν τα ζητήματα της σχολικής καθημερινότητας.

Εύχομαι καλή συνέχεια και ένα όμορφο καλοκαίρι που θα γεμίσει τις μπαταρίες μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών και θα δώσει ενέργεια για την νέα σχολική χρονιά !

Με εκτίμηση,

Χατζηγιάννη Κωνσταντίνα

ΠE23 Ψυχολόγος

Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α’ Γυμνασίου

Οι εγγραφές των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν στην Α’ Γυμνασίου το σχολικό έτος 2024-2025, μπορούν να γίνουν από Παρασκευή 21-6-2024, από 9.00π.μ – 1.00μ.μ..

Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών θα πρέπει να προσκομίσουν – συμπληρωμένα – στο σχολείο τα παρακάτω έγγραφα:

α) την υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα, με συμπληρωμένα όλα τα απαραίτητα στοιχεία (διεύθυνση, τηλέφωνα, e-mail) : ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑΣ

και

β) το ατομικό δελτίο υγείας του μαθητή, συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο από γιατρό (μπορείτε να το προσκομίσετε τον Σεπτέμβριο): ΑΔΥΜ

Προσοχή: Στην περίπτωση διάσπασης της συμβίωσης, είτε αυτή έχει συντελεσθεί με γάμο ή με σύμφωνο συμβίωσης των κηδεμόνων θα πρέπει οι υπεύθυνες δηλώσεις να υποβάλλονται και από τους δύο       (Υπ. Απόφαση 72367/ΓΔ4/2021).

Τα έντυπα δίνονται και από το σχολείο.

Αποχαιρετιστήρια γιορτή

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 14ου Γυμνασίου Καλλιθέας, σας προσκαλεί την

Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024 και ώρα 19:00

στην καλοκαιρινή γιορτή στο προαύλιο χώρο του σχολείου,

για να αποχαιρετήσουμε τους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου.