19/04/24 ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΜΕΤΕΩΡΑ

Στις 19/04/24 το 14ο Δ.Σ. Τρικάλων επισκέφτηκε την Ιερά Μονή Αγίου Στεφάνου στα Μετέωρα Καλαμπάκας. Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό:

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ

14ο ΔΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Δραστηριότητες Ρομποτικής των μαθητών του σχολείου μας στο μάθημα Τ.Π.Ε. με τον υπεύθυνο εκπ/κο : Καλαμάτα Κων/νο.

Ποια είναι τα οφέλη της εκπαιδευτικής ρομποτικής για τα παιδιά

Α. Μαθαίνουν να δουλεύουν ομαδικά

Β. Ανακαλύπτουν ταλέντα και ενδιαφέροντα που δεν ήξεραν ότι διαθέτουν

Γ. Μαθαίνουν να χειρίζονται την τεχνολογία με υπευθυνότητα

Δ. Εξασκούν τη δημιουργική και κριτική τους σκέψη

Ε. Κεντρίζει το ενδιαφέρον των μαθητών

Δημιουργούμε 2 ομάδες εργασίας, την ΜΠΛΕ ομάδα και την ΚΟΚΚΙΝΗ ομάδα. Η κάθε μία κατασκευάζει το δικό της έξυπνο όχημα. Ανοίγουμε την εφαρμογή προγραμματισμού Scratch και η κάθε ομάδα προγραμματίζει το όχημα της. Τα παιδιά επιβεβαιώνουν τη σωστή λειτουργία των ρομπότ και βιωματικά κατανοούν πως ένα έξυπνο όχημα προσπαθεί να προσανατολιστεί σε μια έξυπνη πόλη αποφεύγοντας εμπόδια με τη βοήθεια ενός αισθητήρα κίνησης.

Εργαλείο λογισμικο που χρησιμοποιήθηκε:

• Scratch 3

ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

14ο ΔΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Αθλητικές Δραστηριότητες των μαθητών του σχολείου στο μάθημα Φυσικής Αγωγής με τον υπεύθυνο εκπ/κο : Χαμηλοθωρη Ματθαίο

Τι προσφέρει ο αθλητισμός στα παιδιά

H πιο σημαντική συνεισφορά του αθλητισμού στα παιδιά και τους νέους είναι ασφαλώς η ενίσχυση της σωματικής και πνευματικής ανάπτυξης τους.

Η οργανωμένη άθληση είναι μια από τις μεγαλύτερες κατακτήσεις του ανθρώπου καθώς βοηθά να θεμελιωθούν κάποιες βασικές πανανθρώπινες αξίες. Ο αθλητισμός μας δείχνει ότι μπορούμε να ξεπεράσουμε κάθε εμπόδιο και μας βοηθά να νιώθουμε καλά με τον εαυτό μας, τόσο σωματικά όσο και διανοητικά.

Ο αθλητισμός είναι ιδιαίτερα ευεργετικός για τα παιδιά .
Παίζοντας αθλητικά παιχνίδια τα παιδιά αναπτύσσουν σωματικές ικανότητες, ασκούνται, κάνουν νέους φίλους, διασκεδάζουν, μαθαίνουν να γίνονται μέλη μιας ομάδας, μαθαίνουν για το fair play, βελτιώνουν την αυτοεκτίμησή τους,μέσω του αθλητισμού οικοδομείται σωστά ο χαρακτήρας του παιδιού, με βασικούς άξονες την προσπάθεια, την υπευθυνότητα και τη συνεργασία.

Το παιδί θα γνωρίσει νέους φίλους

Ένα σημαντικό πλεονέκτημα της συμμετοχής σε ένα αθλητικό σωματείο είναι οι νέοι φίλοι που θα γνωρίσει το παιδί. Επίσης, μέσα από τις σχέσεις που θα αναπτυχθούν, το παιδί θα γνωρίσει και θα ενστερνιστεί αξίες όπως η ομαδικότητα, η αυτοεκτίμηση, η λήψη αποφάσεων, η νοοτροπία του νικητή.

Βελτίωση της υγείας και της φυσικής κατάστασης

Μέσα από την άθληση το παιδί θα βελτιώσει και να διατηρήσει τη φυσική του κατάσταση σε υψηλό επίπεδο.

Τα αθλήματα βοηθούν το παιδί να αναπτύξει δεξιότητες που θα το συνοδεύουν σε όλη του τη ζωή. Ο καθένας πρέπει να είναι υπεύθυνος και να εργάζεται σκληρά για να πετύχει και ο αθλητισμός παίζει σημαντικό ρόλο στην κατανόηση αυτού του αξιώματος. Καθώς στα ομαδικά αθλήματα πρέπει όλοι να βοηθούν τους συμπαίκτες τους και να βασίζονται σε αυτούς, ένα παιδί θα πρέπει να προσπαθήσει με υπευθυνότητα να τους βοηθά με τη σειρά του και αυτό είναι ένα μεγάλο μάθημα ζωής.

Πανελλήνια Ημερα Φιλοζωίας 4 Απριλιου 2024

Πέμπτη 4 Απριλιου 2024
Ενημερωτική εκδήλωση στο σχολείο από την κτηνίατρο κ.Μαρια Νταβάρα με αφορμή την Πανελλήνια Ημερα Φιλοζωίας που καθιέρωσε το ΥΠΑΙΘΑ
Tο Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.) προχώρησε στην καθιέρωση της 4ης Απριλίου ως Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μετά από εισήγηση του ΙΕΠ (βλ. Εγκύκλιο Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.).

Με την καθιέρωση της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας, επιδιώκεται η προώθηση, η ευαισθητοποίηση, η ανάπτυξη της φιλοζωίας και η υπεύθυνη κηδεμονία ζώου συντροφιάς από τους/ τις μαθητές/τριες.

ΠΑΡΕΛΑΣΗ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 2024

Τρίκαλα 25 Μαρτίου 2024
14ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΗΝ
ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες μας που πήραν μέρος στην παρέλαση για την Επέτειο της Εθνικής μας εορτής της 25ης Μαρτίου για την άψογη εμφάνιση τους και στους εκπαιδευτικούς
Χαμηλοθωρη Ματθαίο ΠΕ11& Νικακη Θανάση ΠΕ70 που τους συνόδευαν! Μας έκαναν να νιώθουμε υπερήφανοι και δέχτηκαν το πιο ζεστό χειροκρότημα του κόσμου !!!
Από την Δνση & το Εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου .

Περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση – μεταλλικό νερό «ΘΕΟΝΗ»

Δείτε το πλήρες άρθρο εδώ:

Εκπαιδευτικοί

Σχολικό Έτος 2023-2024