Ευχές

Yellow White Blue Fun and Cool Hello Summer Instagram Post

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχές

Σας ενημερώνουμε ότι με απόφαση Δημάρχου κλειστά θα παραμείνουν τα σχολεία (Δημοτικά και Νηπιαγωγεία) που ανήκουν στα διοικητικά όρια του Δήμου Ιλίου, λόγω της εμφάνισης υψηλών θερμοκρασιών και καύσωνα, την Τετάρτη 12 Ιουνίου 2024 και την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2024.

Μπορείτε να δείτε τη σχετική ανακοίνωση εδώ:

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανακοίνωση για τη λειτουργία των σχολείων την Τετάρτη 12/6 και την Πέμπτη 13/6/2024

Λήξη διδακτικού έτους – Επίδοση τίτλων

Την Παρασκευή 14 Ιουνίου 2024, από 9:00 έως 10:00, θα γίνει επίδοση τίτλων προόδου για τις Α΄ έως και Ε΄ τάξεις, τίτλων σπουδών για τη ΣΤ΄ τάξη καθώς και επίδοση ελέγχων  τριμήνου για τις Γ΄ έως και ΣΤ΄ τάξεις.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λήξη διδακτικού έτους – Επίδοση τίτλων

Θεατρική Παράσταση “Ο Τριγωνοψαρούλης”, από τους μαθητές του Α1

Την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2024, οι μαθητές του Α1 επέλεξαν να κλείσουν τη φετινή σχολική χρονιά με την παράσταση “Ο Τριγωνοψαρούλης”, που περνάει ένα υπέροχο μήνυμα για την αποδοχή της διαφορετικότητας! Την παράσταση οργάνωσαν οι δασκάλες της τάξης κα Μαρίνα Τζανάκη και κα Βασιλική Αρκιτσαίου, σε συνεργασία με τη θεατρολόγο του σχολείου κα Ελπίδα Καπέλλα.

IMG 7370 Ο Τριγωνοψαρούλης είναι ένα ψάρι που δε μοιάζει με κανένα άλλο και στο σχολείο του βυθού οι συμμαθητές του τον κοροϊδεύουν. Όμως, όταν στον βυθό εμφανίζεται ένας μεγάλος κίνδυνος, η ιδιαιτερότητά του είναι αυτή που προσφέρει τη σωτηρία σε όλα τα ψάρια… Ένας ύμνος στην αποδοχή του διαφορετικού!

IMG 7372 IMG 7373IMG 7375 IMG 7369

Κατηγορίες: Δράσεις, Εκδηλώσεις, Πολιτιστικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θεατρική Παράσταση “Ο Τριγωνοψαρούλης”, από τους μαθητές του Α1

Εικαστική Δράση: “Αντιθέσεις” από το Δ1

Κατηγορίες: Δράσεις, Εκδηλώσεις, Πολιτιστικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εικαστική Δράση: “Αντιθέσεις” από το Δ1

Μετάβαση στο Δημοτικό!

Σήμερα η Α΄ Δημοτικού είχε τη χαρά να υποδεχθεί τους μαθητές του 5ου Νηπιαγωγείου.
Οι μικροί επισκέπτες μάς έφεραν δώρο ένα χειροποίητο επιτραπέζιο παιχνίδι Φιδάκι και μας τραγούδησαν δύο υπέροχα τραγούδια.
Με τη σειρά τους, οι μαθητές της Α’ τάξης τους τραγούδησαν κι αυτοί, τους διάβασαν ένα παραμύθι και τους απένειμαν τιμητικά το Χρυσό Κλειδί της Πρώτης για να τους δείξουν ότι είναι πάντα ευπρόσδεκτοι και τους περιμένουν τον Σεπτέμβρη με χαρά!
Metavasi Nip Dim 01 Metavasi Nip Dim 08 Metavasi Nip Dim 06 Metavasi Nip Dim 02
Metavasi Nip Dim 03 Metavasi Nip Dim 04 Metavasi Nip Dim 05  Metavasi Nip Dim 07  Metavasi Nip Dim 09

Κατηγορίες: Δράσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μετάβαση στο Δημοτικό!

Ιστοριογραμμή της Ελληνικής Επανάστασης από το Στ1

Οι μαθητές του ΣΤ1 μελέτησαν στην Ιστορία το κεφάλαιο που σχετίζεται με την Ελληνική Επανάσταση και κατέγραψαν τα σημαντικότερα ιστορικά γεγονότα. Αποφάσισαν λοιπόν να φτιάξουν τη δική τους ιστοριογραμμή, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους, κας Δήμητρας Κουρκούτα. Χρησιμοποίησαν γνώση, φαντασία και συνεργασία και τα αποτελέσματα ήταν μοναδικά.

04efa7c7 137a 402e a648 f23aaaed5c3c 0ab88421 cb3d 47af 9475 3296f1ac4479 5552400d 5daf 46dd b870 78ce072be04a dd9e2dc8 93ef 4ecc a8c8 715f92c2460e

b73cdcb4 0fce 40ab 8970 e0668aa303d1 e5e0d05e 1220 471e 9f16 be235c737b24

Κατηγορίες: Γενικά, Δράσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ιστοριογραμμή της Ελληνικής Επανάστασης από το Στ1

Αναγνωστικές Προτάσεις από τους μαθητές της Δ’ Δημοτικού

Στα πλαίσια μιας δράσης καλλιέργειας της φιλαναγωσίας και των ψηφιακών δεξιοτήτων, οι μαθητές της Δ΄τάξης ετοίμασαν με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού Αγγλικής Γλώσσας Ελένης Μαλλιακού, ένα συνεργατικό ψηφιακό πίνακα. Το θέμα του πίνακα είναι τα αγαπημένα βιβλία των μαθητών, τα οποία προτείνουν στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου μας.

Πατήστε την παρακάτω εικόνα για να διαβάσετε τις προτάσεις τους!

Untitled

Κατηγορίες: Δράσεις, Πολιτιστικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αναγνωστικές Προτάσεις από τους μαθητές της Δ’ Δημοτικού

Επίσκεψη Συγγραφέα

Οι μαθητές του Β2 και οι δασκάλες τους κα Μαρία Καπτανέλλη και κα Μαρία Σταθάτουείχαν την τιμή και τη χαρά να φιλοξενήσουν στην τάξη τους , με αφορμή την θεματική ενότητα των επαγγελμάτων, την συγγραφέα παιδικών βιβλίων και παραμυθιών και μουσικό κα Εύα Πίσια.
Οι μικροί μαθητές άκουσαν την αφήγηση παραμυθιών από την ίδια τη συγγραφέα και μετά το τέλος αυτής  προσπάθησαν μέσα από  ερωτήσεις  (συνέντευξη) να καταγράψουν  πληροφορίες σχετικές με το επάγγελμά της και να μάθουν αρκετά πράγματα για τη ζωή και το έργο της.
53 2
Κατηγορίες: Δράσεις, Κοινωνικές, Πολιτιστικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη Συγγραφέα

Ονειρεύομαι-Θέλω-Μπορώ !!!

Σήμερα και αύριο στο σχολείο γίνεται έκθεση βιβλίου με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Στο πλαίσιο αυτής της έκθεσης, σήμερα επισκέφτηκε το σχολείο ο Νίκος Μιχαλόπουλος. Είναι δάσκαλος, συγγραφέας, πρωταθλητής στο άθλημα του ακοντισμού και ακτιβιστής. Αφορμή για να τον προσκαλέσουμε ήταν ένα από τα πολλά βιβλία που έχει γράψει, το «Θες να παίξουμε;». Ένα βιβλίο που μιλάει για τη Σχολική Βία και τον Εκφοβισμό. Μίλησε στους μαθητές των τριών τελευταίων τάξεων. Τους είπε ιστορίες από την προσωπική του ζωή και άλλες, που η κάθε μια είχε να δείξει με τον τρόπο της, τις διάφορες μορφές αυτού του ανησυχητικού φαινομένου, αλλά και τους τρόπους αντιμετώπισής του. Η συνάντηση έκλεισε με τους μαθητές να φωνάζουν δυνατά τον τίτλο του άρθρου…
Τον ευχαριστούμε πολύ που αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας.
20240517 nm1 20240517 nm2 20240517 nm3 20240517 nm4

Κατηγορίες: Δράσεις, Κοινωνικές, Πολιτιστικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ονειρεύομαι-Θέλω-Μπορώ !!!