Σας ενημερώνουμε ότι με απόφαση Δημάρχου κλειστά θα παραμείνουν τα σχολεία (Δημοτικά και Νηπιαγωγεία) που ανήκουν στα διοικητικά όρια του Δήμου Ιλίου, λόγω της εμφάνισης υψηλών θερμοκρασιών και καύσωνα, την Τετάρτη 12 Ιουνίου 2024 και την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2024.
Μπορείτε να δείτε τη σχετική ανακοίνωση εδώ:
https://www.ilion.gr/pr20240611_anakoinosi_kleista_sxoleia/
Την Παρασκευή 14 Ιουνίου 2024, από 9:00 έως 10:00, θα γίνει επίδοση τίτλων προόδου για τις Α΄ έως και Ε΄ τάξεις, τίτλων σπουδών για τη ΣΤ΄ τάξη καθώς και επίδοση ελέγχων τριμήνου για τις Γ΄ έως και ΣΤ΄ τάξεις.
Την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2024, οι μαθητές του Α1 επέλεξαν να κλείσουν τη φετινή σχολική χρονιά με την παράσταση “Ο Τριγωνοψαρούλης”, που περνάει ένα υπέροχο μήνυμα για την αποδοχή της διαφορετικότητας! Την παράσταση οργάνωσαν οι δασκάλες της τάξης κα Μαρίνα Τζανάκη και κα Βασιλική Αρκιτσαίου, σε συνεργασία με τη θεατρολόγο του σχολείου κα Ελπίδα Καπέλλα.
Ο Τριγωνοψαρούλης είναι ένα ψάρι που δε μοιάζει με κανένα άλλο και στο σχολείο του βυθού οι συμμαθητές του τον κοροϊδεύουν. Όμως, όταν στον βυθό εμφανίζεται ένας μεγάλος κίνδυνος, η ιδιαιτερότητά του είναι αυτή που προσφέρει τη σωτηρία σε όλα τα ψάρια… Ένας ύμνος στην αποδοχή του διαφορετικού!
Σήμερα η Α΄ Δημοτικού είχε τη χαρά να υποδεχθεί τους μαθητές του 5ου Νηπιαγωγείου.
Οι μικροί επισκέπτες μάς έφεραν δώρο ένα χειροποίητο επιτραπέζιο παιχνίδι Φιδάκι και μας τραγούδησαν δύο υπέροχα τραγούδια.
Με τη σειρά τους, οι μαθητές της Α’ τάξης τους τραγούδησαν κι αυτοί, τους διάβασαν ένα παραμύθι και τους απένειμαν τιμητικά το Χρυσό Κλειδί της Πρώτης για να τους δείξουν ότι είναι πάντα ευπρόσδεκτοι και τους περιμένουν τον Σεπτέμβρη με χαρά!
Οι μαθητές του ΣΤ1 μελέτησαν στην Ιστορία το κεφάλαιο που σχετίζεται με την Ελληνική Επανάσταση και κατέγραψαν τα σημαντικότερα ιστορικά γεγονότα. Αποφάσισαν λοιπόν να φτιάξουν τη δική τους ιστοριογραμμή, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους, κας Δήμητρας Κουρκούτα. Χρησιμοποίησαν γνώση, φαντασία και συνεργασία και τα αποτελέσματα ήταν μοναδικά.
Στα πλαίσια μιας δράσης καλλιέργειας της φιλαναγωσίας και των ψηφιακών δεξιοτήτων, οι μαθητές της Δ΄τάξης ετοίμασαν με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού Αγγλικής Γλώσσας Ελένης Μαλλιακού, ένα συνεργατικό ψηφιακό πίνακα. Το θέμα του πίνακα είναι τα αγαπημένα βιβλία των μαθητών, τα οποία προτείνουν στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου μας.
Πατήστε την παρακάτω εικόνα για να διαβάσετε τις προτάσεις τους!
Σήμερα και αύριο στο σχολείο γίνεται έκθεση βιβλίου με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Στο πλαίσιο αυτής της έκθεσης, σήμερα επισκέφτηκε το σχολείο ο Νίκος Μιχαλόπουλος. Είναι δάσκαλος, συγγραφέας, πρωταθλητής στο άθλημα του ακοντισμού και ακτιβιστής. Αφορμή για να τον προσκαλέσουμε ήταν ένα από τα πολλά βιβλία που έχει γράψει, το «Θες να παίξουμε;». Ένα βιβλίο που μιλάει για τη Σχολική Βία και τον Εκφοβισμό. Μίλησε στους μαθητές των τριών τελευταίων τάξεων. Τους είπε ιστορίες από την προσωπική του ζωή και άλλες, που η κάθε μια είχε να δείξει με τον τρόπο της, τις διάφορες μορφές αυτού του ανησυχητικού φαινομένου, αλλά και τους τρόπους αντιμετώπισής του. Η συνάντηση έκλεισε με τους μαθητές να φωνάζουν δυνατά τον τίτλο του άρθρου…
Τον ευχαριστούμε πολύ που αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας.