Προκήρυξη εισαγωγής στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (2024)

Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στην Πυροσβεστική Ακαδημία

Λήψη αρχείου

Συμμετοχή μαθητών μας, του προγράμματος EPAS στην διαδικτυακή συνάντηση με τον πολιτειολόγο-υπεύθυνο του γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα Λ. Αντωνακόπουλο και τον Ευρωβουλευτή Κ.Αρβανίτη

Οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την διαδικτυακή συζήτηση. Το θέμα της εκδήλωσης  Ευρωεκλογές: Οι νέοι μπροστά στην πρόκληση του αύριο,οι νεοι μπροστα στην πρόκληση του αύριο που  οργανώθηκε από το 1οΓΕΛ Μεταμόρφωσης.

προετοιμασία φυσικού infopoint epas-σχολείο πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

IMG 1705b5fe8b9c0e5f75bef00d48c91bbf V
προετοιμασία infopoint 3

τπροτοιμασία infopoint 2Τα μέλη της ομάδας δημιούργησαν infopoint στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου για το πρόγραμμα epas στο οποίο αναρτήθηκαν δράσεις που έχουν πραγματοποιηθεί ,αφίσες, φωτογραφίες και αναφορές του τύπο.

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΗ Κ.ΈΛΕΝΑ ΚΟΥΝΤΟΥΡΑ

Σήμερα οι μαθητές και οι μαθήτριες του προγράμματος<<υποψήφιοι πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου>> ,είχαν την χαρά να συναντηθούν διαδικτυακά με την κ.Κουντουρά και να εμβαθύνουν τις γνώσεις τους στις βασικές πολιτικές και τα θεσμικά όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης ,όπως το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Η κ. Κουντουρά  μίλησε για τις αξίες της πολιτικής δημοκρατίας στην Ευρώπη και την ανάγκη της ενεργής συμμετοχής στην διαμόρφωση του δημοσίου βίου. Επίσης, ενημερώθηκαν για τα θέματα τα οποία αποτελούν προτεραιότητα   της Ευρωπαϊκής Ένωσης αυτή την περίοδο και ενδιαφέρουν και τους Έλληνες -Ευρωπαίους πολίτες.

20240229 000915

Ευχαριστούμε θερμά την κ.Έλενα Κουντουρά για την ευκαιρία που έδωσε στα μέλη του προγράμματος να ενημερωθούν για θέματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης ,όπως και τα άλλα σχολεία που συμμετείχαν στην εκδήλωση.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ 27-2-24 στην ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Στις 27/2/2024, το σχολείο μας, έλαβε μέρος σε μια προσομοίωση της λειτουργίας της Ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου με θέμα την Έμφυλη Βία και τα Γυναικεία Δικαιώματα, η οποία πραγματοποιήθηκε στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας

Την εκδήλωση οργάνωσε τo Επαγγελματικό Λύκειο Κάτω Αχαΐας, με την στήριξη του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης και συμμετείχαν τα σχολεία 13ο Γενικό Λύκειο Πατρών, 5ο Γενικό Λύκειο Πατρών, Γυμνάσιο Ρίου, ΕΕΕΕΚ Ναυπάκτου, Γενικό Λύκειο Βούναργου Ηλείας και Ιδιωτικό Λύκειο Θεμέλιο.

Χαιρετισμό απηύθυνε ο Αντιπεριφερειάρχης Επιχειρηματικότητας και Έρευνας Δυτικής Ελλάδας, κ. Τάκης Παπαδόπουλος και η εκπρόσωπος του Europe Direct Δυτικής Ελλάδας, κ. Μαρία Βουτσινά.

Η Ελληνίδα Ευρωβουλευτής, Έλενα Κουντούρα, μέλος της επιτροπής της Ε.Ε. για τα γυναικεία δικαιώματα και εισηγήτρια της νέας νομοθεσίας της Ένωσης για τη Γυναίκα, παρενέβη με εισήγησή της, τονίζοντας την ανάγκη για περεταίρω νομοθετική θωράκιση της έμφυλης ισότητας και τόνισε την αναγκαιότητα της συμμετοχής όλων αλλά ιδιαίτερα των νέων στις επερχόμενες Ευρωεκλογές.

Η εκδήλωση είχε ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών αλλά και όλων όσων παρακολούθησαν την εκδήλωση στο θέμα της έμφυλης βίας και των διακρίσεων σε βάρος της Γυναίκας αλλά και την εξοικείωση των μαθητών με τους πολιτικούς θεσμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης, την ανάπτυξη της πολιτικής τους συνείδησης και την βελτίωση των συμμετοχικών και επικοινωνιακών δεξιοτήτων τους.

Οι μαθητές του σχολείου μας καλά προετοιμασμένοι πρότειναν  λύσεις  για την αντιμετώπιση του προβλήματος που παίρνει μεγάλες διαστάσεις σε όλη την Ευρώπη. Απάντησαν σε πολλές ερωτήσεις της επιτροπής όταν πραγματοποιήθηκε συζήτηση.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος-EPAS.

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ 2 1ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ 1IMG adc1026fd3523f8fbf0ee23fcc053881 VIMG 855cb9e974466f89a4059af95cc93b11 VIMG 848e445c229c50ecbb5b10e698d4e46a VIMG 2d9c915ac6fe2531b3c926b9c63bc7f7 V

ΤΟ 13ο ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΡΑΣ θα συμμετέχει στην προσομοίωση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου που οργάνωσε το Ε.Π.Α.Λ.Κ.Αχαϊας στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας 27-2-2024(10.00π.μ-13.00μ.μ)

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΚΑΛΛΙΣΤΗΤΣΑΜΗΣπροσκληση …ολομελειας 2024 (2)

Εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων μέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων

Λήψη αρχείου

Σχετικά με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις για την εισαγωγή σπουδαστών σε Τμήματα Μουσικών Σπουδών (Α.Ε.Ι.)

Λήψη αρχείου

Εισαγωγή ιδιωτών στο Λιμενικό Σώμα μέσω πανελλαδικών εξετάσεων το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025

Μένουμε σπίτι…Συνδε-Δεμένοι

Μενουμε σπίτι Συνδε-Δεμένοι