Στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας που αναπτύχθηκε στο μάθημα των Αγγλικών, οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου και συγκεκριμένα του τμήματος Α2, αφού δανείστηκαν αγγλικά, λογοτεχνικά βιβλία από τη σχολική βιβλιοθήκη, έπειτα δούλεψαν σε σχετικό μάθημα την ανάπτυξη της περίληψης και τέλος χρησιμοποίησαν ΤΠΕ (eclass and padlet) για να ανεβάσουν τη δική τους αγαπημένη ιστορία.
Υπεύθυνη Καθηγήτρια
Τσεκη Χαρά

Το Σχολείο μας, στο πλαίσιο της κοινωνικής του δράσης,  μαζί με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, θα συμμετέχει στο χριστουγεννιάτικο παζάρι του σωματείου ΦΛΟΓΑ το Σάββατο 9/12 το πρωί μετά τις 10 και ως το μεσημέρι στον πεζόδρομο της Ρήγα Φεραίου με χριστουγεννιάτικες κατασκευές που έφτιαξαν μαθητές και μαθήτριες, οι γονείς τους και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου. Λίγο μετά τις 12 το μεσημέρι του Σαββάτου η χορωδία του Σχολείου μας θα συμμετέχει στο μουσικό δρώμενο της ΦΛΟΓΑΣ μαζί με χορωδίες και άλλων σχολείων στην διασταύρωση Αγίου Νικολάου και Ρήγα Φεραίου στον πεζόδρομο. Ας ενισχύσουμε όλοι μας τον καλό αυτό σκοπό!

ΦΛΟΓΑ 2023

Την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου επισκέφθηκε τη σχολική κοινότητα ο ομοσπονδιακός προπονητής επιτραπέζιας αντισφαίρισης, πινγκ πονγκ, Σωτήρης Ζήκος. Μαζί με τον γιο του, αθλητή επίσης στο πινγκ πονγκ, πρόσφεραν 2 ώρες επίδειξης του αθλήματος στους μαθητές της Α’ Γυμνασίου έτσι ώστε να γνωρίσουν και να αγαπήσουν αυτό το ιδιαίτερο άθλημα. Οι μαθητές τους υποδέχτηκαν με ενθουσιασμό.
pic pong

Η δράση έγινε μετά από συνεννόηση και συνεργασία με την Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, Παπαδόπουλου Αγγελική.

Λήψη αρχείου

Σας ενημερώνουμε ότι στο ΦΕΚ 5999/16-10-2023 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 114342/Δ2/12-10-2023 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2023-2024». Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2023- 2024 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.
Τα μαθήματα της ενισχυτικής διδασκαλίας θα γίνονται σε σχολική μονάδα της περιοχής.
Εφόσον επιθυμείτε το παιδί σας να συμμετέχει σε ενισχυτική διδασκαλία θα πρέπει να συμπληρώσετε την επισυναπτόμενη φόρμα με τα μαθήματα και να την στείλετε ηλεκτρονικά στο σχολείο έως την Παρασκευή  17/11/23.
Οι μαθητές της Β Γυμνασίου είχαν την πρώτη ηλεκτρονική αλληλογραφία με συμμαθητές τους από ένα σχολείο στο Βέλγιο στα πλαίσια του προγράμματος “I have a dream” in eTwinning.
Επίσης είχαν την ευκαιρία να κατασκευάσουν ψηφιακές αφίσες για να συμμετέχουν στο διαγωνισμό του προγράμματος “Let’s meet in Europe ” in  eTwinning
pixton class photo b2 etwinners
Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Τσέκη Χαρά ΠΕ06

Για την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων σχετικά με τη χρήση κινητών τηλεφώνων και ηλεκτρονικών συσκευών από μαθητές στο χώρο του σχολείου ισχύουν τα εξής (ισχύει οι με αρ. πρωτ.132328/Γ2/07-12-2006, 100553/Γ2/04-09-2012 και Φ.25/103373/Δ1/22-06-2018 εγκύκλιοι του ΥΠAIΘΑ):

1. Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα εντός του σχολικού χώρου.
  2. Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους εκτός από κινητά τηλέφωνα και οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρονική συσκευή ή παιχνίδι που διαθέτει σύστημα επεξεργασίας εικόνας και ήχου εντός του σχολικού χώρου.
  3. Στην εξαιρετική περίπτωση που ο μαθητής φέρει στο σχολείο κινητό τηλέφωνο, υποχρεούται να ενημερώσει και να το παραδώσει στη Διεύθυνση του σχολείου πριν την έναρξη των μαθημάτων και θα το παραλάβει κατά την αποχώρηση του.
  1. Στην περίπτωση που εντοπιστεί μαθητής να κάνει χρήση κινητού τηλεφώνου στον χώρο του σχολείου, το κινητό του θα παραδίδεται στη Διεύθυνση στου σχολείου η οποία θα ενημερώνει τους γονείς/κηδεμόνες να έρθουν οι ίδιοι να το παραλάβουν.
  2. Στη δε περίπτωση που ο μαθητής βρεθεί να βιντεοσκοπεί ή να φωτογραφίζει άλλους μαθητές του σχολείου ή κάποιο μέλος του Διδακτικού Προσωπικού, θα του επιβληθούν οι ανάλογες κυρώσεις και οι τυχόν θιγόμενοι μαθητές και εκπαιδευτικοί έχουν το δικαίωμα προσφυγής στην Δικαιοσύνη για το ζήτημα.
Οκτ 23
Κάτω από (Ευρωπαϊκά προγράμματα) από στις 24-10-2023 και με ετικέτα

Συμμετοχή των παιδιών στα προγράμματα eTwinning.

Α) Οι μαθητές του τμήματος Β2 συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning “Let’s meet in Europe” με συνεργασίες με σχολέια από τις ακόλουθες χώρες, Τουρκία, Ιταλία, Ισλανδία, Γεωργία, Ελλάδα, Αλβανία, Πολωνία, Ουκρανία, Πορτογαλία, Ισπανία, Μολδαβία, Κροατία, Σερβία και Βοζνία. Στο λινκ παρουσιάζεται η διάχυση του προγράμματος

Β) Οι μαθητές του Β3 συμμετέχουν στο ευρωπαικό πρόγραμμα “I have a dream” και συμμετέχουν με ψηφιακές δράσεις με μαθητές από Βέλγιο και Ουγγαρία.

Γ) Οι μαθητές του Β1 συμμετέχουν στο ευρωπαικό πρόγραμμα “I have a dream” και θα συνεργαστούν με μαθητές από Τουρκία και Ολλανδία

Λήψη αρχείου