Θεατρική παράσταση (9-04-2024)

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Α΄ και της Β΄ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση, σε συνεργασία με το 18ο Νηπιαγωγείο Ξάνθης, «Ο λύκος Ζαχαρίας – Ένα αστέρι γεννιέται» από τη Θεατρική Ομάδας «Ανεμόμυλοι». Τα παιδιά αποκόμισαν πολλά οφέλη καθώς το θέατρο και η παιδεία είναι έννοιες αδιάρρηκτα συνδεδεμένες. Μέσα από το θεατρικό παιχνίδι τα παιδιά διασκέδασαν, πλουτίσανε το λεξιλόγιο τους και αναδείξανε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία τους.

1712649587818 17126495878551712655595399

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θεατρική παράσταση (9-04-2024)

Εκπαιδευτική δραστηριότητα ΗΡΩΝ (9-04-2024)

Μαθητές και εκπαιδευτικοί της Στ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Πολυθεματικό  – Ενεργειακό Εκπαιδευτικό Πάρκο  ΗΡΩΝ του ΔΠΘ και ενημερώθηκαν από τον εκπαιδευτικό κ. Καλίτση Πασχάλη για τη λειτουργία του και  τα οφέλη από τις αναγνώσιμες πηγές ενέργειας. Ξεναγήθηκαν μέσα από το διαδραστικό εκπαιδευτικό εργαστήρι (FildLab), παρατήρησαν, κατανόησαν βασικές έννοιες  που σχετίζονται με  την προστασία του περιβάλλοντος και ενίσχυσαν τις περιβαλλοντικές τους ευαισθησίες.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική δραστηριότητα ΗΡΩΝ (9-04-2024)

Εκπαιδευτική επίσκεψη – Δράμα (4-04-2024)

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Στ΄ τάξης  επισκέφθηκαν το Μουσικό Σχολείο Δράμας προκειμένου να πραγματοποιήσουν κοινή πρόβα με το 7ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας και τα σύνολα του Μουσικού Σχολείου Δράμας για την παρουσίαση της μουσικοθεατρικής παράστασης “Ο Πράσινος Πλανήτης”, μια διασκευή του παραμυθιού “Οι Νάνοι του Γκνου” του Ουμπέρτο Έκο και του Ευγένιου Κάρμι, στα πλαίσια του φεστιβάλ “Ξάνθη – Πόλις Ονείρων” Μουσικών Σχολείων 2024, “Η μουσική, αγγελιοφόρος της ειρήνης”.
Η εκδρομή έκλεισε με επίσκεψη στης Πηγές Αγίας Βαρβάρας όπου απολαύσανε ώρες χαλάρωσης και ξεκούρασης.
Κατηγορίες: Δραστηριότητα, Εκπαίδευση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική επίσκεψη – Δράμα (4-04-2024)

Αθλητικές Δραστηριότητες – Χειροσφαίριση (3-04-2024)

Οι μαθητές της σχολικής μας μονάδας συμμετείχαν στους Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ και συγκεκριμένα στο αγώνισμα της Χειροσφαίρισης, που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ν. Ξάνθης, στο Κλειστό Γήπεδο “Φίλιππος Αμοιρίδης” με δύο ομάδες μαθητών της Ε΄ τάξης και δύο ομάδες μαθητών της Στ΄ τάξης. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Πεχλιβανίδου Ευγενία και  Αραμπατζής Χαράλαμπος, κλάδου ΠΕ11.

IMG 20240403 110609 IMG 20240403 105916 IMG 20240403 105914

Κατηγορίες: Δραστηριότητα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αθλητικές Δραστηριότητες – Χειροσφαίριση (3-04-2024)

Εκπαιδευτικά Προγράμματα (28-03-2024)

Η σχολική μας μονάδα συμμετείχε σε εκπαιδευτικά προγράμματα με θέμα «Διατροφική Αγωγή» για τους μαθητές της Γ΄ τάξης και «Οι σχέσεις στην εφηβεία», για τους μαθητές της Στ΄ τάξης. Τα προγράμματα υλοποιήθηκαν σε συνεργασία με την 4η ΥΠΕ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ – Γενικό Νοσοκομείο Ξάνθης. Ευχαριστούμε θερμά τον Διευθυντή της Παιδιατρικής Κλινικής του Γ.Ν. Ξάνθης κ. Αδαμίδη Δημήτριο για την υπέροχη παρουσία και αμεσότητα σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα.

Κατηγορίες: Γιορτή - Εκδήλωση, Εκπαίδευση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτικά Προγράμματα (28-03-2024)

Εθνική Επέτειος 25ης Μαρτίου 1821

Στιγμές από την κατάθεση στεφάνων και τη μαθητική παρέλαση

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ

ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΙΚΑ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθνική Επέτειος 25ης Μαρτίου 1821

Εκπαιδευτική δραστηριότητα – Β΄ τάξη (12-3-2024)

Οι μαθητές της Β΄ τάξης της σχολικής μας μονάδας είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της ΦΕΞ, στο Σπίτι του Μάνου Χατζιδάκι και στο Μουσείο Αποκριάτικών στολών. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Κουκουφίκη Μελίνα, Μπουζινέκη Μαίρη και Μπαλακτσή Ελένη.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική δραστηριότητα – Β΄ τάξη (12-3-2024)

Τσικνοπέμπτη (7-03-2024)

Σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων της Σχολικής μας Μονάδας, τηρήσαμε και φέτος το έθιμο της Τσικνοπέμπτης με εδέσματα και πολύ πολύ κέφι!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τσικνοπέμπτη (7-03-2024)

Πανελλήνια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού και της Βίας (6-03-2024)

Ένα διήμερο γεμάτο δράσεις και ενέργεια. Δράσεις με απώτερο σκοπό την ευαισθητοποίηση της μαθητικής κοινότητας σε ένα τόσο σοβαρό θέμα που αποτελεί παραβίαση των δικαιωμάτων των παιδιών και των εφήβων στην εκπαίδευση, την υγεία και την ευημερία. Όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου με τους μαθητές τους:

Παρακολούθησαν ταινίες με θέμα τον Σχολικό Εκφοβισμό και τη Βία. Κατασκεύασαν αφίσες, Ζωγράφισαν, Διάβασαν Βιβλία στα πλαίσια της Φιλαναγνωσίας, συνδέθηκαν διαδικτυακά με άλλα σχολεία, Έγραψαν συνθήματα και Ηχογράφησαν τραγούδι.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πανελλήνια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού και της Βίας (6-03-2024)

Μαρτάκια (1-03-2024)

Ροδίζ’ η πρώτη του Μάρτη μέρα,
Και στο παιδάκι της η μητέρα